2020 NWCA High School Boys Coach of the Year Awards Program

Manheim, PA – The National Wrestling Coaches Association (NWCA) is proud to announce the 2020 winners of the State, Section, and National High School Boys Coach of the Year awards.

Girls Coach of the Year Winners | http://www.nwcaonline.com/2020-nwca-high-school-girls-coach-of-the-year-awards-program/

This year’s National Boys Coach of the Year is Tim Roberts from Dundee High School (MI) and the National Boys Assistant Coaching Staff of the Year represents Archbald High School of Ohio.

Roberts (National, Section 4, and Michigan Coach of the Year) just completed his 30th season at Dundee High School where he has served as the head coach for the last 21 years. His 2019-20 squad finished as State Champions with 13 individual state placers and seven state champions.  Coach Roberts has coached his squads to 12 state titles and six runner-up finishes while being selected as the Regional Coach of the Year 19 times and the State Coach of the Year eight additional times.

This year the NWCA expanded the awards program to recognize not just a single assistant coach from a program, but rather the entire coaching staff.  The 2019-2020 National, Section 2, and Ohio Assistant Coaching Staff of the Year awardee is Cody Ruffer who coaches at his alma mater, Archbald High School (OH).  Coach Ruffer has been on staff for the past nine seasons working under his own high school coach.

“The NWCA is proud be able to provide a platform to help recognize outstanding coaches at both the state, section, and national levels.  Coaches have the ability to positively impact the lives of their athletes and ultimately change the fabric of a community,” said NWCA Executive Director Mike Moyer. “While we are recognizing these winners, we also want to thank each coach out there as they give so much of themselves to their program and athletes.”

SECTION – SCHOLASTIC BOYS HEAD COACH OF THE YEAR

SECTIONCOACHSCHOOLSTATE
Section 1Bryan StollDelbarton SchoolNew Jersey
Section 2Donald MotleyOscar Smith High SchoolVirginia
Section 3Brian BeasleyChattooga High SchoolGeorgia
Section 4Tim RobertsDundee High SchoolMichigan
Section 5Dean BoyerPlainview High SchoolNebraska
Section 6Jason MillerCommanche High SchoolOklahoma
Section 7Joel HolmanJuab High SchoolUtah
Section 8John Cerna Jr.Toppenish High SchoolWashington

 

STATE – SCHOLASTIC BOYS HEAD COACH OF THE YEAR

SECTIONCOACHSCHOOLSTATE
Section 1Ricky ShookDanbury High SchoolConnecticut
Section 1Manny CostaSt. John’s PrepMassachusetts
Section 1Paul RousseauBishop Guertin High SchoolNew Hampshire
Section 1Bryan StollDelbarton SchoolNew Jersey
Section 1Craig GrossHilton High SchoolNew York
Section 1Colin SmithCumberlandRhode Island
Section 1Eugene StearnsVergennes Union H.S.Vermont
Section 2Aaron HarrisSmyrna High SchoolDelaware
Section 2Robert BurnhamChristian CountyKentucky
Section 2Erik BurnettElyria High SchoolOhio
Section 2Dave CrowellNazareth High SchoolPennsylvania
Section 2Donald MotleyOscar Smith HSVirginia
Section 2John BonecutterPoint Pleasant High SchoolWest Virginia
Section 3Brian BrassealGardendale H.S.Alabama
Section 3Mick ArteagaSouthwest Miami Senior High SchoolFlorida
Section 3Brian BeasleyChattooga High SchoolGeorgia
Section 3Matt PineroSt. Paul’s SchoolLouisiana
Section 3Tripp RogersWilliam Amos Hough High SchoolNorth Carolina
Section 3Jason BrazellNorth Central High SchoolSouth Carolina
Section 3Wes IdletteDobyns Bennett High SchoolTennessee
Section 4Pete AlberDakota High SchoolIllinois
Section 4Eric HIghleyNorthridge HIgh SchoolIndiana
Section 4Michael DoyleIndependence Junior/Senior HighIowa
Section 4Tim RobertsDundee High SchoolMichigan
Section 5Bill JohnsonNorton Community High SchoolKansas
Section 5Will ShortSimley High SchoolMinnesota
Section 5Dustin BrewerLiberty High SchoolMissouri
Section 5Dean BoyerPlainview High SchoolNebraska
Section 5Chad BarstadVelva High SchoolNorth Dakota
Section 5Jeremy SwensonCanton High SchoolSouth Dakota
Section 6John KincadeGreenwood High SchoolArkansas
Section 6Ray BarronColumbine HSColorado
Section 6Greg RuybalidPiedra VistaNew Mexico
Section 6Jason MillerCommanche High SchoolOklahoma
Section 6Travis ClarkTrinity High SchoolTexas
Section 7Ray BellocSanta Cruz Valley Union HSArizona
Section 7Troy TirapelleBuchanan High SchoolCalifornia
Section 7Robert FloresJames Logan High SchoolCalifornia
Section 7Robert HesiaKamehameha Schools KapālamaHawaii
Section 7Joel HolmanJuab High SchoolUtah
Section 8Chad GerlachGlennallen High SchoolAlaska
Section 8Jory CasterlineGlasgow High SchoolMontana
Section 8Bo HamptonReedsport Community Charter SchoolOregon
Section 8John Cerna Jr.Toppenish High SchoolWashington
Section 8Josh WisniewskiGreen River High SchoolWyoming

 

SECTION – SCHOLASTIC BOYS ASSISTANT COACHING STAFF OF THE YEAR

SECTIONCOACHSCHOOLSTATE
Section 1Brad HarperFalconer High SchoolNew York
Section 1Dan MoralesFalconer High SchoolNew York
Section 1Travis HummellFalconer High SchoolNew York
Section 1Kevin StongFalconer High SchoolNew York
Section 1Chris FiascoFalconer High SchoolNew York
Section 2Cody RufferArchbold High SchoolOhio
Section 3Chris GantEnka High SchoolNorth Carolina
Section 3Josh SimsEnka High SchoolNorth Carolina
Section 3Rich CaisseEnka High SchoolNorth Carolina
Section 3Steve FridlEnka High SchoolNorth Carolina
Section 3Rhett HoyEnka High SchoolNorth Carolina
Section 3Clay ReamEnka High SchoolNorth Carolina
Section 3Hayden SutphisEnka High SchoolNorth Carolina
Section 4John BrayEdgewood High SchoolIndiana
Section 5Chad RennerBismarck N.D. High SchoolNorth Dakota
Section 5Dallas HeidBismarck N.D. High SchoolNorth Dakota
Section 5Scott KnowlenBismarck N.D. High SchoolNorth Dakota
Section 5Moses TimaliBismarck N.D. High SchoolNorth Dakota
Section 6Keith HareCommanche High SchoolOklahoma
Section 6Casey RowellCommanche High SchoolOklahoma
Section 6Blake HareCommanche High SchoolOklahoma
Section 6Connor KellyCommanche High SchoolOklahoma
Section 7Garrison LudlowJuab High Scholastic’sUtah
Section 7Kyle BellJuab High Scholastic’sUtah
Section 7Nefi RamirezJuab High Scholastic’sUtah
Section 7Ryan WrightJuab High Scholastic’sUtah
Section 7Dalton HarmonJuab High Scholastic’sUtah
Section 8Shannon StoverChiawana High SchoolWashington
Section 8Jose MejiaChiawana High SchoolWashington
Section 8Gary EbyChiawana High SchoolWashington
Section 8Blake BishopChiawana High SchoolWashington
Section 8Mike HazenbergChiawana High SchoolWashington
Section 8Jesus HerreraChiawana High SchoolWashington
Section 8Conner RosaneChiawana High SchoolWashington
Section 8Scott SurplusChiawana High SchoolWashington
Section 8Joey ZamoraChiawana High SchoolWashington
Section 8Robert OrozcoChiawana High SchoolWashington
Section 8Martin GuzmanChiawana High SchoolWashington
Section 8Rob VaughnChiawana High SchoolWashington

 

STATE – SCHOLASTIC BOYS ASSISTANT COACHING STAFF OF THE YEAR

SECTIONCOACHSCHOOLSTATE
Section 1Kareem SmallXavier High SchoolConnecticut
Section 1Seve BurgosXavier High SchoolConnecticut
Section 1Jake EliadesXavier High SchoolConnecticut
Section 1Scott BlakeFranklin High SchoolMassachusetts
Section 1Mark HealyFranklin High SchoolMassachusetts
Section 1Mike CaponeFranklin High SchoolMassachusetts
Section 1Jake MorrisFranklin High SchoolMassachusetts
Section 1Cam KellyFranklin High SchoolMassachusetts
Section 1Todd AustinPlymouth Regional High SchoolNew Hampshire
Section 1Brian GrainerPoint Pleasant Borough High SchoolNew Jersey
Section 1Justin BarowskiPoint Pleasant Borough High SchoolNew Jersey
Section 1Dominic InfantePoint Pleasant Borough High SchoolNew Jersey
Section 1Ric MaltaPoint Pleasant Borough High SchoolNew Jersey
Section 1Trevor DelahoyFalconer High SchoolNew York
Section 1Dan MoralesFalconer High SchoolNew York
Section 1Travis HummelFalconer High SchoolNew York
Section 1Kevin StrongFalconer High SchoolNew York
Section 1Chris FiascoFalconer High SchoolNew York
Section 1Taylor LozierSpaulding High SchoolVermont
Section 1Matthew ThurstonSpaulding High SchoolVermont
Section 1Mick KerinSpaulding High SchoolVermont
Section 1Edward LapanSpaulding High SchoolVermont
Section 1Kyle CookeSpaulding High SchoolVermont
Section 2Bill ValenciaDelaware Military AcademyDelaware
Section 2DeCoreus LeavellChristian County High SchoolKentucky
Section 2Anthony SmithChristian County High SchoolKentucky
Section 2Damien LeavellChristian County High SchoolKentucky
Section 2Anthony HarrisChristian County High SchoolKentucky
Section 2Anthony AdamsChristian County High SchoolKentucky
Section 2Cody RufferArchbold High SchoolOhio
Section 2Adam ColomboNazarethPennsylvania
Section 2Joe ProviniNazarethPennsylvania
Section 2Steve Klass‚ÄãNazarethPennsylvania
Section 2Nicolino SeviNazarethPennsylvania
Section 2Luke GarnerNazarethPennsylvania
Section 2Ryan HunsbergerWoodbridge Senior HSVirginia
Section 2Cody ZemanWoodbridge Senior HSVirginia
Section 2Alex StanleyWoodbridge Senior HSVirginia
Section 2Andrew HansenWoodbridge Senior HSVirginia
Section 2Jed OttPoint Pleasant High SchoolWest Virginia
Section 2David BonecutterPoint Pleasant High SchoolWest Virginia
Section 2James CastoPoint Pleasant High SchoolWest Virginia
Section 2George Smith Sr.Point Pleasant High SchoolWest Virginia
Section 3Martin BlankenshipGardendale High SchoolAlabama
Section 3Brett PenningtonGardendale High SchoolAlabama
Section 3Taylor HouchinsGardendale High SchoolAlabama
Section 3David KimGardendale High SchoolAlabama
Section 3Mike CollinsGardendale High SchoolAlabama
Section 3Humberto ReynaSouth Dade Senior High SchoolFlorida
Section 3Chino DuranSouth Dade Senior High SchoolFlorida
Section 3David ZunigaSouth Dade Senior High SchoolFlorida
Section 3Wyatt WilkieCreekview High SchoolGeorgia
Section 3Kevin HigginsCreekview High SchoolGeorgia
Section 3John JudkinsCreekview High SchoolGeorgia
Section 3Jim RileyCreekview High SchoolGeorgia
Section 3Mike GianfalaCreekview High SchoolGeorgia
Section 3Chris GantEnka High Coaching StaffNorth Carolina
Section 3Josh SimsEnka High Coaching StaffNorth Carolina
Section 3Rich CaisseEnka High Coaching StaffNorth Carolina
Section 3Steve FridlEnka High Coaching StaffNorth Carolina
Section 3Rhett HoyEnka High Coaching StaffNorth Carolina
Section 3Clay ReamEnka High Coaching StaffNorth Carolina
Section 3Hayden SutphinEnka High Coaching StaffNorth Carolina
Section 3Joe CarronLugoff Elgin High SchoolSouth Carolina
Section 3Eric CooperLugoff Elgin High SchoolSouth Carolina
Section 3Derek RobinsonLugoff Elgin High SchoolSouth Carolina
Section 3Rick JayLugoff Elgin High SchoolSouth Carolina
Section 3Matt MendelssohnLugoff Elgin High SchoolSouth Carolina
Section 3Jay MurrayLugoff Elgin High SchoolSouth Carolina
Section 3Julius FrederickLugoff Elgin High SchoolSouth Carolina
Section 3Bryant BlackmanBradley Central High SchoolTennessee
Section 3Justin AnglinBradley Central High SchoolTennessee
Section 3Ryan EnsmingerBradley Central High SchoolTennessee
Section 3Dustin CatlettBradley Central High SchoolTennessee
Section 3Shawn CordellBradley Central High SchoolTennessee
Section 4Jose VillarrealAurora Christian High SchoolIllinois
Section 4John BrayEdgewood High SchoolIndiana
Section 4Marty DeckardEdgewood High SchoolIndiana
Section 4Toby TurnerEdgewood High SchoolIndiana
Section 4Danny CoyneEdgewood High SchoolIndiana
Section 4Buddy MitchellEdgewood High SchoolIndiana
Section 4Keith DonnellyIndependenceIowa
Section 4Josh WeberIndependenceIowa
Section 4Brian LoughrenIndependenceIowa
Section 4Nick FullerIndependenceIowa
Section 4Kaleb BudzineIndependenceIowa
Section 4Matthew ShannonIndependenceIowa
Section 4Nicholas HoltIndependenceIowa
Section 4Peter MaxwellOscoda High SchoolMichigan
Section 5Rick CreekMarysville High SchoolKansas
Section 5Tom KnottMarysville High SchoolKansas
Section 5Skyler GoepfertMarysville High SchoolKansas
Section 5Kellen LawsLiberty High SchoolMissouri
Section 5Bricker DixonLiberty High SchoolMissouri
Section 5Kenneth Lenger JrLiberty High SchoolMissouri
Section 5Bret MarshallLiberty High SchoolMissouri
Section 5Jay MeneelyMillard South High SchoolNebraska
Section 5TJ BickfordMillard South High SchoolNebraska
Section 5Jake BeschMillard South High SchoolNebraska
Section 5Tyler RenkenMillard South High SchoolNebraska
Section 5Michael BruchMillard South High SchoolNebraska
Section 5Todd MeneelyMillard South High SchoolNebraska
Section 5Joe EllenbergerMillard South High SchoolNebraska
Section 5Scott OwensBismarck High SchoolNorth Dakota
Section 5Chad RennerBismarck High SchoolNorth Dakota
Section 5Dallas HeidBismarck High SchoolNorth Dakota
Section 5Scott KnowlenBismarck High SchoolNorth Dakota
Section 5Moses TimaliBismarck High SchoolNorth Dakota
Section 5Jeremy AskCantonSouth Dakota
Section 5Parker SwansonCantonSouth Dakota
Section 5Kyle SeibelCantonSouth Dakota
Section 5Thomas WoodsCantonSouth Dakota
Section 6Shannon RheaGreenwoodArkansas
Section 6Robert MooreGreenwoodArkansas
Section 6David TuckGreenwoodArkansas
Section 6Ashley ErskineGreenwoodArkansas
Section 6Caleb ErskineGreenwoodArkansas
Section 6Brandon KammerzellEaton High SchoolColorado
Section 6Randy MaynesCobre High SchoolNew Mexico
Section 6Richard MarquezCobre High SchoolNew Mexico
Section 6Robert Rodriguez IIICobre High SchoolNew Mexico
Section 6Keith HareCommanche High SchoolOklahoma
Section 6Casy RowellCommanche High SchoolOklahoma
Section 6Blake HareCommanche High SchoolOklahoma
Section 6Connor KellyCommanche High SchoolOklahoma
Section 7Zack GurerreroCibolaArizona
Section 7Mike JankowskiCibolaArizona
Section 7Marvin AvilaCibolaArizona
Section 7Gabriel FloresClovis High SchoolCalifornia
Section 7Donny RiderClovis High SchoolCalifornia
Section 7Nic ContrerasClovis High SchoolCalifornia
Section 7Robert LeakeClovis High SchoolCalifornia
Section 7Michael eralesClovis High SchoolCalifornia
Section 7Kai DillClovis High SchoolCalifornia
Section 7Dean EsquibelClovis High SchoolCalifornia
Section 7Stephen WeimerClovis High SchoolCalifornia
Section 7Chris HansenClovis High SchoolCalifornia
Section 7David ChewKamehameha Schools KapālamaHawaii
Section 7Shayden TerukinaKamehameha Schools KapālamaHawaii
Section 7Jonathan KamakaKamehameha Schools KapālamaHawaii
Section 7Richie CabinianKamehameha Schools KapālamaHawaii
Section 7Doug HiuKamehameha Schools KapālamaHawaii
Section 7Garrison LudlowJuab High Scholastic’sUtah
Section 7Kyle BellJuab High Scholastic’sUtah
Section 7Nefi RamirezJuab High Scholastic’sUtah
Section 7Ryan WrightJuab High Scholastic’sUtah
Section 7Dalton HarmonJuab High Scholastic’sUtah
Section 8Jack CarneyWrangell High SchoolAlaska
Section 8Rod HamptonReedsport Community Charter SchoolOregon
Section 8Jeff ClevelandReedsport Community Charter SchoolOregon
Section 8Valerie HamptonReedsport Community Charter SchoolOregon
Section 8George LichteReedsport Community Charter SchoolOregon
Section 8Shane JaimeChiawana High SchoolWashington
Section 8Shannon StoverChiawana High SchoolWashington
Section 8Jose MejiaChiawana High SchoolWashington
Section 8Gary EbyChiawana High SchoolWashington
Section 8Blake BishopChiawana High SchoolWashington
Section 8Mike HazenbergChiawana High SchoolWashington
Section 8Jesus HerreraChiawana High SchoolWashington
Section 8Conner RosaneChiawana High SchoolWashington
Section 8Scott SurplusChiawana High SchoolWashington
Section 8Joey ZamoraChiawana High SchoolWashington
Section 8Robert OrozcoChiawana High SchoolWashington
Section 8Martin GuzmonChiawana High SchoolWashington
Section 8Rob VaughnChiawana High SchoolWashington
Section 8Adam BakerGreen River High SchoolWyoming
Section 8Mikel HoopesGreen River High SchoolWyoming
Section 8Eric WrightGreen River High SchoolWyoming
Section 8Scot BradyGreen River High SchoolWyoming
Section 8Colt ReeceGreen River High SchoolWyoming

 

Share this article:

Comments are closed here.