Beast of the East 2018

Past Results
Countdown: 00d 00h 00m 00s

Overview

December 22 - 23, 2018 Newark, DE Bob Carpenter Center (Univ of Delaware)
Event Schedule: December 22 - 23, 2018 Map Location Bob Carpenter Center (Univ of Delaware)

Friday, December 21

2:00 pmCoaches/Team Check In
6:00 pmRoster Changes Due
6:30 pmArena Closes

Saturday, December 22

6:15 amWeigh-ins (7 scales)
7:15 am1st Coaches Meeting (auditorium)
7:45 amChampionship Round 1 (11 mats)
12:00 pmChampionship Round 2 (11 mats)
3:00 pmConsolation Round 1 (11 mats)
4:30 pmConsolation Round 2 (11 mats)
4:30 pmCatholic MASS (Auditorium)
6:30 pmChampionship Round 3 (11 mats)
8:00 pmConsolation Round 3 (11 mats)
9:15 pmConsolation Round 4 (11 mats)

Sunday, December 23

7:30 am2nd Weign-in (7 scales)
8:00 am2nd Coaches Meeting (auditorium)
8:30 amChampionship Quarter Finals (6 mats)
8:30 amConsolation Round 5 (5 mats)
10:00 amConsolation Round 6 (8 mats)
11:15 amChampionship Semi-Finals (2 mats)
11:15 amConsolation Quarter Finals (4 mats)
1:15 pmConsolation Semi-Finals (6 mats)
2:30 pmFINALS PRELUDE
3:15 pmFINALS 1st/3rd/5th/7th (4 mats)
5:30 pmAwards Ceremony
Ticket Information:
Pre-Purchased All-Session40.00
Pre-Purchased Daily25.00
Daily at the Door30.00

To Reserve Your Seats Call / Email
Ann Vettori 302-528-3207
or f.vettori@verizon.net

2017 Beast of the East Press Conference

 

University Of Deleware
Bob Carpenter Center
631 S. College Ave.
Newark, DE 19716

Map Location

Our Hosts:

“The Delaware Wrestling Alliance is committed to promoting, enhancing and developing wrestlers through educational Assistance, individual and team building, moral character developmet, community spirit and sportsmanship.”

The DWA is a nonprofit, 501-C3 Tax Exempt Corporation, and was formed in January of 1996 to promote wrestling in Delaware at all levels. Formely named the Delaware Boster’s Association, the DWA is compromised of members from all faucetsof the Delaware wrestling community. Included in it’s membershi are representatives from; The Delaware Wrestling Officials Association, The Delaware Wrestling Coaches Association, High School Booster Clubs, Youth Groups, DE Wrestling USA, and fans of all ages.

High School Teams

The following teams have been approved by the Beast of the East Selection Committee.
If your team is not listed, and you strongly feel you should be
considered for the 2018 Beast of the East, please email
our Tournament Director by clicking here.  Thank you in advance.

F = Full Team (6 or more wrestlers)
P = Partial Team (1 – 5 wrestlers)
——————————————————-

Abington Friends School, PAP
AI DuPont, DE P
Amherst County HS, VA (4A – 7th)P
Appoquinimink, DE P
Atlee HS, VA(5A – 11th)P
Battlefield HS, VA (6A – 1st)F
Belmont Hill, MA (NP-16)F
Benedictine College Prep, VA (NP-11)F
Bergen Catholic, NJ F
Bethlehem Catholic, PA F
Bishop McDevitt HS, PA (AA – 11th)F
Blair Academy, NJ (NP-1)F
Bound Brook HS, NJF
Brecksville, OH F
Brenstvile HS, VA (3A – 6th)P
Broad Run, VA (5A – 18th)P
Brooke Point, VA (5A – 1st)F
Caesar Rodney, DE F
Camden Catholic, NJ F
Cape Henlopen, DE F
Caravel Academy, DE F
Cave Spring HS, VA (3A – 3rd)P
Cedar Cliff, PA F
Central Academy, NCF
Central Dauphin HS, PA F
Chambersburg, PA F
Christiansburg, VA (3A – 1st)F
Collingswood HS, NJP
Colonia, NJ P
Colonial Forge, VA (6A – 4th)F
Danbury, CT F
Delbarton, NJ F
DePaul Catholic, NJ F
Don Bosco Prep, NJ F
Dover, DE F
Downingtown West HS, PAF
Eastern View, VA (4A – 1st)P
Elyria, OH F
Exeter HS, NHP
Fauquier, VA (4A – 2nd)F
Fort Myers, FL (2A – 9th)P
Garnet Valley, PA F
Germantown Academy, PA (NP-12)F
Gettysburg HS, PAF
Grassfield, VA (6A – 6th)P
Great Bridge, VA (4A – 4th) P
Greenville HS, TNF
Hanover Park, NJ F
Hanover, VA (4A – 18th)F
Haverford School, PA (NP-21)P
Holy Spirit, NJ F
Indian River HS, DE F
James Madison HS, VA (P
JW Robinson, VA (6A – 2nd)F
Kellam, VA (6A – 3rd)F
Keller HS, TXP
Kingsway Regional, NJ F
Kissimmee Osceola HS, FLF
Lake Forest, DE P
Lake Highland Prep, FL (1A – 1st)F
Landon School, MD (NP-30)P
Landstown HS, VAP
Liberty Christian Academy, VAP
Louisa County, VA (4A – 12th)P
Loyd C Bird HS, VAP
Malvern Prep, PA (NP-3)F
McCallie School, TNF
McDonogh, MD (NP-4)F
Mercersburg Academy (NP-P
Middletown HS, DEF
Milford, DE F
Mount St Joes, MD (NP – 5th)F
Musselman HS, WVP
Nazareth, PA F
New Canaan, CT P
New Cardinal Gibbons HS, NCF
New Kent, VA (3A – 5th)F
Northampton, PA F
Oyster River, VA P
Paramus, NJ F
Parsippany HS, NJF
Pennridge, PA F
Perry (Massillon), OH F
Polytech, DE F
Pope John Paull II, PA F
Pope John XXIII, NJ F
Powhatan, VA (4A – 5th)P
Rootstown, OH P
Roselle park HS, NJF
Salesianum, DE F
Sanford, DE F
Saucon Valley, PA F
Seton Hall Prep, NJF
Smithfield, VA (4A – 10th)P
Smyrna, DE F
St Augustine, NJ F
St Mary Ryken, MD (NP-28)F
St Pauls School for Boys, MD (NP-7)F
St Peter Prepatory, NJ F
St Vincent St Mary, OH F
St. Christophers HS, MD (NP-6)F
St. Georges, DE F
St. Joes Regional, NJ F
St. John`s College, DC F
Staple HS, CTP
Sun Valley HS, PAF
Sussex Central, DE F
Sussex Tech, DE F
Timberlane, NH F
Upper Dauphin HS, PA (AA – 52nd)F
Vorhees, NJF
Washington Twsp, NJF
Waynesburg, PA F
Westfield, VA (6A – 8th)P
William Penn HS, DEP
Wyoming Seminary, PA (NP-2)F
Xavier, CT F
York, VA (3A – 10th)P
Share this event: