Rankings CentralJoin NWCA

2021-22 Division III Individual Regional Rankings – Preseason

RANKWT.ATHLETEREGION
1125Nicholas Arborio (WNE)Northeast
2125Joey Manginelli (SPRI)Northeast
3125Justin Lopez (JWU)Northeast
4125SO Tyler Crew (NYU)Northeast
1125Matt Caccamise - BrockportMideast
2125Terry Adams - UrsinusMideast
3125Tyler Skala - OneontaMideast
4125Brent Lorin - Johns HopkinsMideast
1125SR. Sam Braswell (Averett)Southeast
2125JR. Akhil Vega (Steven's)Southeast
3125JR. Jared Kuhns (York)Southeast
4125JR. Riley Parker (W&L)Southeast
1125Alex Friddle (COE)Lower Midwest
2125Brady Kyner (WART) SRLower Midwest
3125Zac Blasioli (Milikin) SRLower Midwest
4125Bradley Rosen (NCC) SOLower Midwest
1125SR. Cole Kubesh (Con Moor)Upper Midwest
2125JR. Anthony Zamora (Whe)Upper Midwest
3125SR. Isaac Wiegel (UW-Plat)Upper Midwest
4125SO. Justin Stauffacher (Aug)Upper Midwest
1125Andrew Perelka (JCU) Central
2125Cam Mahlich (Olivet) Central
3125Harrison Hadley (Heid) Central
4125Camden Spears (Ohio Northern)Central
1133Andrew Cota (HUNT)Northeast
2133Caleb Kreitter (USMMA)Northeast
3133Chris Cook (WPI)Northeast
4133Chris Derosa (NEC)Northeast
1133Jake Giordano- TCNJMideast
2133Matthew Murawski - ScrantonMideast
3133Jacy Jones - CentenaryMideast
4133John DeConno - OswegoMideast
1133SO. Joshua Wilson (Greensboro)Southeast
2133SR. Levi Englman (Ferrum)Southeast
3133SO. Luke Hoerle (Stevens)Southeast
4133JR. Jack Bauer (Wilkes)Southeast
1133Robbie Precin (NCC) JRLower Midwest
2133Joe Pins (WART) SOLower Midwest
3133Eron Haynes (NWU)Lower Midwest
4133Shandon Akeo (CTRL) SRLower Midwest
1133SR. Matt Berlin (UWSP)Upper Midwest
2133SR. Sawyer Sarbacker (UWL)Upper Midwest
3133JR. Austin Vincent (CW)Upper Midwest
4133JR. Griffin Seyfried (Chi)Upper Midwest
1133David Massey (MTU) Central
2133Carlos Champagne (Wabash) Central
3133Reese Wallis (Olivet) Central
4133Tariq Hornbuckle (Mt S J)Central
1141Hayden Brown (JWU)Northeast
2141Joe Rossetti (WILL)Northeast
3141Brad Beaulieu (SOME)Northeast
4141Chris Trelli (SPRI)Northeast
1141Travis Jones-IthacaMideast
2141Chris Horton - RITMideast
3141Anthony Clarizio - ScrantonMideast
4141Greg Baum - MuhlenbergMideast
1141JR. Kyle Slendorn (Steven's)Southeast
2141SR. Brandon Woody (Averett)Southeast
3141JR. Russell Benson (DV)Southeast
4141RSJR Josiah Gehr (Messiah)Southeast
1141Kristian Rumph (WART) JRLower Midwest
2141Brock Henderson (Coe) SRLower Midwest
3141Jalen Schropp (LORA)Lower Midwest
4141Luis Ramos (CTRL)Lower Midwest
1141SR. Jimmy McAuliffe (Elm)Upper Midwest
2141JR. Cade Lundeen (Conc)Upper Midwest
3141JR. Tyler Shackle (UWL)Upper Midwest
4141SO. Brady Gross (Aug)Upper Midwest
1141Jarrod Brezovec (JCU)Central
2141TJ Driessens (Wabash) Central
3141Matt Tomsett (Alma)Central
4141Dylan Phelps (Olivet) Central
1149Evan Fidelibus (NEC)Northeast
2149Noah Caskey (USCG)Northeast
3149Chase Parrott (SPRI)Northeast
4149Gabe McDaniel (JWU)Northeast
1149Austin Reed - BrockportMideast
2149Matt Beyer - IthacaMideast
3149Cameron Bruffy - CentenaryMideast
4149Anthony Miraglia - AlfredMideast
1149SR. Brett Kaliner (Stevens)Southeast
2149JR. Garrett Cornell (Messiah)Southeast
3149JR. Kyle Tino (Wilkes)Southeast
4149JR. Logan Long (Thiel)Southeast
1149Riley Wright ( Coe) JRLower Midwest
2149Brady Fritz (WART) JRLower Midwest
3149Daniel Ruiz (Loras) SRLower Midwest
4149Peter McCusker (Milikin)Lower Midwest
1149JR. Jake Burford (UWW)Upper Midwest
2149SR. Jake Drexler (UWEC)Upper Midwest
3149JR. Kellen Schauer (Con Moor)Upper Midwest
4149JR. Ryan Fleck (Chi)Upper Midwest
1149Alex Barr (Wabash) Central
2149Luke Hernandez (MTU) Central
3149Chase Sumner (ONU) Central
4149Tanner McHugh (Baldwin Wallace)Central
1157Darius Joyce (JWU)Northeast
2157Nate Lackman (RIC)Northeast
3157Aaron Goldman (WES)Northeast
4157Jack Kelly (RWU)Northeast
1157Kaidon Winters - RITMideast
2157Chandler Merwin - CortlandMideast
3157Zach Brown - BrockportMideast
4157Shawn Marchesano - UrsinusMideast
1157JR. Ryan Luth (W&L)Southeast
2157JR. Eric Hutchinson (York)Southeast
3157SO. Nick Boggiano (Stevens)Southeast
4157JR. Nick Barnhart (Messiah)Southeast
1157David Hollingsworth (WART)JRLower Midwest
2157Brady Henderson (COE)Lower Midwest
3157Killian Perrigon (Cornell)Lower Midwest
4157Cole Cervantes (N Central) JRLower Midwest
1157JR. Tyler Shilson (Aug)Upper Midwest
2157JR. Nolan Hertel (UWL)Upper Midwest
3157JR. Jack O'Donnell (CW)Upper Midwest
4157SR. Luke Smiley (UWSP)Upper Midwest
1157Stan Bleich (BW) Central
2157Ryan Whitten (Otterbein) Central
3157Schuyler Caprella (ONU) Central
4157Jayce Kuehnlein (Alma)Central
1165Phil Rogers (USCG) Northeast
2165Michael Angers (CAST)Northeast
3165Kevin Lyskawa (TRI)Northeast
4165Juan Vernaza (USM)Northeast
1165Dominick Reyes - Johns HopkinsMideast
2165Tyler Brazinski - OneontaMideast
3165Austin Lamb - RITMideast
4165Brian Schneider - ElizabethtownMideast
1165SO. Alex Turley (Averett)Southeast
2165JR. Morgan Peterson (Southern Virginia)Southeast
3165SR. Austin Bonacci (Thiel)Southeast
4165FR. Matt Lackman (Alvernia)Southeast
1165Bradan Birt (MLKN) SRLower Midwest
2165Zane Mulder (WART) SOLower Midwest
3165Gabe Fiser (LORAS)Lower Midwest
4165Casey Allen (Cornell)Lower Midwest
1165JR. Nathan Wynsma (UWP)Upper Midwest
2165SR. Chase Schmidt (UWEC)Upper Midwest
3165SR. Brandon Peckham (UWSP)Upper Midwest
4165FR. Connor Thorsten (Aug)Upper Midwest
1165Kyle Hatch (Wabash) Central
2165Luke Reicosky (JCU) Central
3165Dalton Leightner (BW) Central
4165Jordan Hardrick (ONU)Central
1174Marco Gaita (WES)Northeast
2174Izaake Zuckerman Jr. (NYU) Northeast
3174Dominck Esposito (USMMA)Northeast
4174Fox Maxwell (BSU)Northeast
1174Demitreus Henry - CortlandMideast
2174Charlie Grygas - OswegoMideast
3174Joe Paul - Johns HopkinsMideast
4174Chris Eames - BrockportMideast
1174JR. George Mosley (Averett)Southeast
2174JR. Yourself Ait Boulahri (DV)Southeast
3174JR. John Devito (Wilkes)Southeast
4174SR. Kade Kravitz (Kings)Southeast
1174Kyle Briggs (WART) SRLower Midwest
2174Jacob Krakow (LORAS) SRLower Midwest
3174Tristin Westphal (COE)Lower Midwest
4174Shyler Langley (SIMPSONLower Midwest
1174SR. Solomon Nielsen (Aug)Upper Midwest
2174SR. Evan Lawrence (UWE)Upper Midwest
3174SR. Nick Dado (UWP)Upper Midwest
4174SR. Kaden Spindler (Conc)Upper Midwest
1174Cornell Beachem (M St. J) Central
2174Owen Guilford (Olivet) Central
3174Connor Kwiat (ONU) Central
4174Patrick McGraw (JCU)Central
1184Paul Detwiler (USCG)Northeast
2184Edwin Morales (BSU)Northeast
3184Dan Curran (NOR) Northeast
4184JR. Scotti Dupont (NYU)Northeast
1184Chibueze (Eze) Chukwueze - IthacaMideast
2184Joe Yanis - BrockportMideast
3184Colby Giroux - RITMideast
4184Dan Surich - TCNJMideast
1184SO. Zion Carpenter (Averett)Southeast
2184SR. Robert Gennat (Stevens)Southeast
3184SO. Bryce McCloskey (Thiel)Southeast
4184SR. Spencer Clements (Messiah)Southeast
1184Shane Liegel (LORA) JRLower Midwest
2184Brock Montford (NCC) JRLower Midwest
3184Ryan Schott (COE)Lower Midwest
4184Cael Krueger (Wart) FRLower Midwest
1184SR. Ben Sarasin (Chi)Upper Midwest
2184SR. Jarrit Shinhoster (UWW)Upper Midwest
3184JR. Nick Rogge (Aug)Upper Midwest
4184JR. Chase Melton (UWEC)Upper Midwest
1184Antonio McCloud (M St. J) Central
2184Lucas Salmon (BW) Central
3184George Lassnick (MTU) Central
4184Michael Jacobs (Adrian)Central
1197Tommy Wrzesien (JWU)Northeast
2197Danny Sblendorio (RIC) Northeast
3197Travis Arata (RWU)Northeast
4197Sam Ware (SPR)Northeast
1197Quinn Haddad - TCNJMideast
2197Luca Colestock-MuhlenbergMideast
3197Justin Hopman - CentenaryMideast
4197Tony Wuest - McDanielMideast
1197Sr. Michael Dooley (Stevens)Southeast
2197SO. Tonee Ellis (Alvernia)Southeast
3197SR. Brandon Homsey (Ferrum)Southeast
4197JR. Alex Donahue (W&J)Southeast
1197Cody Baldridge (NCC) SRLower Midwest
2197Logan Hagerbaumer (MLKN) SRLower Midwest
3197Donovan Corn (LUTH) SOLower Midwest
4197Don Phillips (BVU) Lower Midwest
1197SR. Beau Yineman (UWO)Upper Midwest
2197SR. Isaac Lahr (UWL)Upper Midwest
3197JR. Gabe Zierden (Conc)Upper Midwest
4197SO. Bentley Schwanebeck-Ostermann (Aug)Upper Midwest
1197Doug Byrne (BW) Central
2197Cash Thompson (ONU) Central
3197Cameron Sauerwein (M St. J) Central
4197Jack Heldt (Wabash)Central
1285Ryan Higgins (BSU)Northeast
2285Jake Peavey (SOME)Northeast
3285Addison Boisvert (RWU)Northeast
4285Liridon Leka (JWU)Northeast
1285Richard Knapp - BrockportMideast
2285Tom Marretta - TCNJMideast
3285Hank Behaeghel - Johns HopkinsMideast
4285Calik Kennedy - RITMideast
1285JR Rocky McGeary (Waynesburg)Southeast
2285JR Nico Ramirez (Southern Virginia)Southeast
3285JR Rodenhaber (Alvernia)Southeast
4285JR. John Fulmer (Lycoming)Southeast
1285Wyatt Wriedt (LORA)Lower Midwest
2285Kaleb Reeves (COE) JRLower Midwest
3285Jordon Brandon (WART) SRLower Midwest
4285Walter West (Luther) Lower Midwest
1285JR. Cole Fibranz (Chi)Upper Midwest
2285SO. Tyler Kim (Augs)Upper Midwest
3285SR. Mason Hawkins (UWEC)Upper Midwest
4285SR. Jordan Lemcke (UWO)Upper Midwest
1285Max Bishop (Wabash) Central
2285Dom Wilson (Olivet) Central
3285Isaiah Espinoza (Adrian) Central
4285Landon Talbert (Mount Union)Central