Rankings CentralJoin NWCA

2021-22 Division III Individual Regional Rankings – Regular Season #6

RANKWTATHLETEREGION
1125SR. Nicholas Arborio (Western New England)Northeast
2125JR. Joey Manginelli (Springfield)Northeast
3125SR. Justin Lopez (JWU)Northeast
4125SR. David Yeh (Williams)Northeast
5125SR. Chris Derosa (New England)Northeast
6125SO. Tyler Crew (NYU)Northeast
1125SR. Matt Caccamise (Brockport)Mideast
2125JR. Terry Adams (Ursinus)Mideast
3125FR. Cody Merwin (Cortland)Mideast
4125SR. Matt Griffin (Ithaca)Mideast
5125SO. Joey Lamparelli (Muhl)Mideast
6125FR. Ryan Rosenthal (TCNJ)Mideast
1125SR. Sam Braswell (Averett)Southeast
2125FR. Austin Fashouer (Wilkes)Southeast
3125FR. Mac Cafurello (Roanoke)Southeast
4125JR. Riley Parker (W&L)Southeast
5125JR. Jared Kuhns (York)Southeast
6125JR. Akhil Vega (Stevens)Southeast
1125SR. Brady Kyner (Wartburg)Lower Midwest
2125SR. Nathan Rankin (Ozarks)Lower Midwest
3125SR. Shandon Akeo (Central)Lower Midwest
4125SR. Alex Friddle (Coe)Lower Midwest
5125SR. Jared Hensley (Loras)Lower Midwest
6125JR. Tommy Russell (Millikin)Lower Midwest
1125SR. Isaac Wiegel (UW-Plat)Upper Midwest
2125FR. Derek Steele (Augsburg)Upper Midwest
3125JR. Luc Valdez (UW-Osh)Upper Midwest
4125SO. Alex Barbarise (UW-WW)Upper Midwest
5125FR. Jake Mora (Elmhurst)Upper Midwest
6125SR. Jack Marley (UW-Eau)Upper Midwest
1125JR- Jacob Decatur (Baldwin Wallace)Central
2125JR- Jack Stanley (Mount Union)Central
3125SR- Carlos Champagne (Wabash)Central
4125FR - Ben Kamali (Albion) Central
5125JR- Kyle Murry (John Carroll)Central
6125FR- Colin Mellot (ONU) Central
1133SR. Kyle Kaiser (Roger Williams)Northeast
2133FR. Chase Randall (CGA)Northeast
3133SR. Diego Santiago (NEC)Northeast
4133FR. Scotty Richter (Williams College)Northeast
5133JR. Michael Gonyea (Castleton) Northeast
6133JR. Gianni Manginelli (Springfield College)Northeast
1133SR. Jake Giordano (TCNJ)Mideast
2133SO. Jayden Cardenas (Cortland)Mideast
3133JR. Matthew Murawski (Scran)Mideast
4133SR. Jacy Jones (Cent)Mideast
5133JR. Brett Lorin (JHU)Mideast
6133JR. Romeo Rodriguez (Ursinus)Mideast
1133SR. Dalton Rohrbaugh (York)Southeast
2133SO. Luke Hoerle (Stevens)Southeast
3133SO. Joshua Wilson (Greensboro)Southeast
4133FR. J. Luke Kowolski (Gettysburg)Southeast
5133SO. Hunter Thompson (Thiel)Southeast
6133JR. Jack Bauer (Wilkes)Southeast
1133JR. Robbie Precin (NCC) Lower Midwest
2133SO. Joe Pins (WART) Lower Midwest
3133SO. Bryce Parke (Coe)Lower Midwest
4133JR. Zac Blasioli (Millikin) Lower Midwest
5133SO. Aiden Evans (Loras)Lower Midwest
6133SO. Anthony Gallagher (Coe)Lower Midwest
1133SR. Matt Berlin (UW-SP)Upper Midwest
2133SO. Tyler Fleetwood (UW-Eau)Upper Midwest
3133FR. Ty Bisek (Conc Moor)Upper Midwest
4133SR. Ethan Harsted (Wheat)Upper Midwest
5133SR. Sawyer Sarbacker (UW-Lax)Upper Midwest
6133SR. Zach Thompson (UW-Platt)Upper Midwest
1133SR-David Massey (Mount Union)Central
2133SR-Andrew Perelka (John Carroll)Central
3133FR-Blake McGee (Wabash)Central
4133SO- Jaden Hinton (Baldwin Wallace)Central
5133JR- Tanner Smith (Adrian)Central
6133SO- Dylan Phelps (Olivet)Central
1141SR. Joe Rossetti (Williams) Northeast
2141JR. Hayden Brown (Johnson & Wales)Northeast
3141SR. Chris Trelli (Springfield)Northeast
4141SO. James Rodriguez (Castleton)Northeast
5141FR. Chris Perry (Trinity)Northeast
6141FR. Joe Lutruglio (Norwich) Northeast
1141JR. Dom Difrancescantonio (TCNJ)Mideast
2141JR. Travis Jones (Ithaca)Mideast
3141SR. Chris Horton (RIT)Mideast
4141JR. Eli Sims (Brockport)Mideast
5141SR. Greg Baum (Muhl)Mideast
6141SO. Ryan Burgbacher (Cortland)Mideast
1141JR. Kyle Slendorn (Steven's)Southeast
2141SR. Josiah Gehr (Messiah)Southeast
3141SR. Brandon Woody (Averett)Southeast
4141SR. Levi Englman (Ferrum)Southeast
5141JR. Charlie Cunningham (W&L)Southeast
6141SO. Quinn Tobin (Alvernia)Southeast
1141SO. Javen Estrada (North Central)Lower Midwest
2141JR. Zaren Terukina (Wart)Lower Midwest
3141SO. Jake Dado (Ozarks)Lower Midwest
4141SR. Brock Henderson (Coe)Lower Midwest
5141SO. Jalen Schropp (Loras) Lower Midwest
6141SO. Brock Beck (Central)Lower Midwest
1141SR. Jimmy McAuliffe (Elmhurst)Upper Midwest
2141JR. Sam Stuhl (Augsburg)Upper Midwest
3141FR. Zach Sato (UW-Eau)Upper Midwest
4141SR. Zach Licht (UW-Plat)Upper Midwest
5141JR. Darkarai Clay (UW-WW)Upper Midwest
6141JR. Tyler Shackle (UW-Lax)Upper Midwest
1141SR- Jordin James (Mount Union)Central
2141FR-Jacob Reed (Ohio Northern)Central
3141SR-Jarrod Brezovec (John Carroll)Central
4141SO - Dan Uribe (Wabash) Central
5141SR-Reese Wallis (Olivet)Central
6141FR - Zach Platte (Adrian) Central
1149SO. Tony Ulaszek (United States Coast Guard)Northeast
2149SO. Kyle Merritt (Norwich)Northeast
3149JR. Chase Parrott (Springfield)Northeast
4149JR. Anthony Chavez (New York)Northeast
5149SR. Gabe McDaniel (Johnson & Wales)Northeast
6149JR. Ben Bariso (Roger Willaims) Northeast
1149JR. Chandler Merwin (Cortland)Mideast
2149JR. Matt Beyer (Ithaca) Mideast
3149FR. Mike Conklin (TCNJ)Mideast
4149SO. Mike Glynn (RIT)Mideast
5149FR. Brandon Bowles (Muhlenberg)Mideast
6149SO. Marquis Larmond (Brockport)Mideast
1149SR. Brett Kaliner (Stevens)Southeast
2149SO. Jason Rezac (Alvernia)Southeast
3149SR. Jake Coniglio (Messiah)Southeast
4149SO. Jared Bair (York)Southeast
5149Hunter Campbell (Averett)Southeast
6149Eric Mougalian (Gettsyburg)Southeast
1149JR. Kris Rumph (WART) Lower Midwest
2149JR. Alex Villar (North Central)Lower Midwest
3149SR. Daniel Ruiz (Loras) Lower Midwest
4149SR. Rob Areyano (Central)Lower Midwest
5149JR. Riley Wright ( Coe) Lower Midwest
6149SO. Christian Dixon (Cornell)Lower Midwest
1149SR. Brock Parker (UW-Plat)Upper Midwest
2149JR. Jake Burford (UW-WW)Upper Midwest
3149SR. Jake Drexler (UW-Eau)Upper Midwest
4149FR. Charlie Stuhl (Augsburg)Upper Midwest
5149JR. Jake Mandt (UW-Lax)Upper Midwest
6149JR. Kellen Schauer (Conc Moor)Upper Midwest
1149SO-Michael Petrella (BW)Central
2149SR-Hunter Murphy (Olivet)Central
3149JR- Chase Sumner (ONU) Central
4149FR - Kale Buckiso (JCU) Central
5149SR-Luke Hernadez (Mount Union)Central
6149SR-Dwight Parker (Heidelberg)Central
1157JR. Nate Lackman (Rhode Island)Northeast
2157SO. Trent Furman (New York)Northeast
3157SO. Devin Woodworth (USCGA)Northeast
4157JR. Aaron Goldman (Wesleyan)Northeast
5157FR. Jake Deguire (Springfield)Northeast
6157JR. Albert Xing (Williams)Northeast
1157SR. Kaidon Winters (RIT)Mideast
2157JR. Matt Sacco (TCNJ)Mideast
3157JR. Adam Wagner (Ithaca)Mideast
4157SR.Jeff Johnson (NJCU)Mideast
5157FR. Anson Dewar (Muhlenberg)Mideast
6157JR. Austin Reed (Brockport)Mideast
1157JR. Nick Barnhart (Messiah)Southeast
2157JR. Ryan Luth (W&L)Southeast
3157SR Eric Hutchinson (York)Southeast
4157JR. Hunter Gutierrez (Stevens)Southeast
5157SR. Hai Sui (Greensboro)Southeast
6157FR. Jesse Alvarado (Averett)Southeast
1157SR. David Hollingsworth (Wart)Lower Midwest
2157SO. Zeke Smith (Loras)Lower Midwest
3157JR. Cole Cervantes (North Central)Lower Midwest
4157SR. Zarik Anderson (Dubuque) Lower Midwest
5157JR. Peter McCusker (Milikin)Lower Midwest
6157S0. AJ Patterson (Coe)Lower Midwest
1157JR. Tyler Shilson (Augsburg)Upper Midwest
2157JR. Nolan Hertel (UW-Lax)Upper Midwest
3157SR. Luke Smiley (UW-SP)Upper Midwest
4157FR. Darian Estevez (Chicago)Upper Midwest
5157JR. Jack O'Donnell (CW)Upper Midwest
6157JR. Tristan Massie (UW-Eau)Upper Midwest
1157SR-Stan Bleich (Baldwin Wallace)Central
2157JR-Luke Reicosky (John Carroll)Central
3157JR-Ryan Whitten (Otterbein)Central
4157SR- Schuyler Caprella (Ohio Northern)Central
5157SR- Jayce Kuehnlein (Alma) Central
6157SO-Tyson Nisley (Wabash)Central
1165SR. Phil Rogers (USCGA)Northeast
2165FR. Cooper Pontelandolfo (New York)Northeast
3165JR. Kevin Lyskawa (Trinity)Northeast
4165SO. Robert Garcia (JWU)Northeast
5165JR. Michael Angers (Castleton)Northeast
6165SR. Brendan Kiernan (Williams)Northeast
1165SR. Dominick Reyes (JHU)Mideast
2165JR. Austin Lamb (RIT)Mideast
3165FR. Jackson Grey (Ithaca)Mideast
4165JR. Brian Schneider (Etown)Mideast
5165JR. Matt Surich (TCNJ)Mideast
6165GSR.Tyler Brazinski (Oneonta)Mideast
1165FR. Matt Lackman (Alvernia)Southeast
2165SO. Alex Turley (Averett)Southeast
3165SR. Jaden Datz (W&J)Southeast
4165SR. Ray Martin (Gettysburg)Southeast
5165SR. Joe Salerno (W&L)Southeast
6165FR. Zach Needles (Messiah)Southeast
1165SR. Bradan Birt (Millikin)Lower Midwest
2165SR. Casey Allen (Cornell)Lower Midwest
3165JR. Gabe Fiser (Loras)Lower Midwest
4165SO. Payton Geigner (North Central)Lower Midwest
5165SR. Will Esmoil (Coe)Lower Midwest
6165SO. Braxton Droebel (Wart)Lower Midwest
1165JR. Seth Brossard (UW-Lax)Upper Midwest
2165SR. Chase Schmidt (UW-Eau)Upper Midwest
3165SR. Brandon Peckham (UW-SP)Upper Midwest
4165SO. Preston Morgan (UW-Osh)Upper Midwest
5165SR. Bret Wilson (Conc Moor)Upper Midwest
6165FR. Matt Rogge (Augsburg)Upper Midwest
1165SR. Kyle Hatch (Wabash)Central
2165SR. Dylan Briggs (Olivet)Central
3165SO. Patrick McGraw (John Carroll)Central
4165SR. Jordan Hardrick (Ohio Northern)Central
5165SR. Dalton Leightner (Baldwin Wallace)Central
6165SR. Zach Altman (Adrian)Central
1174SR. Michael Ross (Johnson & Wales)Northeast
2174SO. Jason Geyer (New York)Northeast
3174SR. Dominck Esposito (Merchant Marine)Northeast
4174JR. Marco Gaita (Wesleyan)Northeast
5174JR. David McCullough (USCGA)Northeast
6174SR. Cooper Fleming (Castleton)Northeast
1174SR. Demitreus Henry (Cort)Mideast
2174JR. Charlie Grygas (Oswego)Mideast
3174SR. Joe Paul (JHU)Mideast
4174SR. William Laughlin (Scran)Mideast
5174SR. Mike Galton (Alfred St)Mideast
6174SR. Zach Stedeford (RIT)Mideast
1174JR. Stefan Major (Stevens)Southeast
2174JR. Youssef Ait Boulahri (DV)Southeast
3174SR. Kade Kravitz (Kings)Southeast
4174JR. George Moseley (Averett)Southeast
5174JR. Cameron Blizzard (W&L)Southeast
6174FR. Chris Nuss (Wilkes)Southeast
1174SO. Zane Mulder (Wart)Lower Midwest
2174SR. Jacob Krakow (LORAS) Lower Midwest
3174SR. Tristan Westphal (Coe)Lower Midwest
4174SO. Joey Jens (North Central)Lower Midwest
5174SR. Dejon Blaster (Milikin)Lower Midwest
6174SO. John Ward (Ozarks)Lower Midwest
1174SR. Ben Sarasin (Chicago)Upper Midwest
2174SR. Solomon Nielsen (Augsburg)Upper Midwest
3174JR. Luke Silva (Aurora)Upper Midwest
4174FR. Jared Stricker (UW-Eau)Upper Midwest
5174SR. Nick Dado (UWP)Upper Midwest
6174SR. Ryan Vednar (UW-WW)Upper Midwest
1174JR- Cornell Beachem (Mt. St. Joseph)Central
2174FR-Dan Devera (John Carroll)Central
3174JR-Owen Guilford (Olivet)Central
4174FR-Ray Arebalo (Wabash)Central
5174SO - TJ Rhamy (Heidelberg)Central
6174SR - Owen Conklin (Trine) Central
1184SR. Paul Detwiler (United State Coast Guard Academy)Northeast
2184SR. Ryan Devivo (Johnson & Wales)Northeast
3184JR. Izaake Zuckerman (New York)Northeast
4184SR. Edwin Morales (Bridgewater State)Northeast
5184SO. Cole Shaughnessy (Roger Williams)Northeast
6184SO. Will Smith (Williams)Northeast
1184SR. Chibueze (Eze) Chukwueze (Ithaca)Mideast
2184SR. Dan Surich (TCNJ)Mideast
3184SR. Brian Torres (Cortland)Mideast
4184JR. Colby Giroux (RIT)Mideast
5184SR. Gary Nagle (URS)Mideast
6184SR. Justin Hopman (Cent)Mideast
1184JR. Colton Babcock (Wilkes)Southeast
2184JR. Mahlic Sallah (Roanoke)Southeast
3184SO. Bryce McCloskey (Thiel)Southeast
4184FR. Brayden Roscosky (W&J)Southeast
5184SO. Isaac Kassis (Alvernia)Southeast
6184JR. Frank Medina (Stevens)Southeast
1184SR. Kyle Briggs (WART)Lower Midwest
2184JR. Shane Liegel (Loras)Lower Midwest
3184JR. Ryan Schott (Coe) Lower Midwest
4184JR. Peyton Hammerich (Central)Lower Midwest
5184SR. Isaiah Mitchell (Luther)Lower Midwest
6184SO. Collin Honderd (Cornell)Lower Midwest
1184SR. Jarrit Shinhoster (UW-WW)Upper Midwest
2184JR. Nick Rogge (Augsburg)Upper Midwest
3184JR. Kalyn Jahn (UW-Lax)Upper Midwest
4184SR. Evan Lawrence (UW-Eau)Upper Midwest
5184SR. Maguire Pecci (Chicago)Upper Midwest
6184SR. Jerry Lipke (UW-SP)Upper Midwest
1184SR-Antonio McCloud (Mt. St. Joseph)Central
2184JR-Lucas Salmon (Baldwin Wallace)Central
3184FR-Charles Baczek (Wabash)Central
4184SR-Joey Bradberry (Otterbein)Central
5184FR - George Lassnick (Mount Union) Central
6184SO-Justin Carnahan (Olivet)Central
1197SO. Coy Spooner (USCGA)Northeast
2197SO. Matt Kelly (New York)Northeast
3197SR. Tommy Wrzesien (JWU)Northeast
4197SR. Chance LaPier (CAST)Northeast
5197SO. Darby McLaughlin (WNE)Northeast
6197SR. Travis Arata (RWU)Northeast
1197SR. Quinn Haddad (TCNJ)Mideast
2197SR. Kyle Hillermeier (NJCU)Mideast
3197SR. Luca Colestock (Muhl)Mideast
4197SR. Jason Carter (Ursinus)Mideast
5197GRSR. Jordan Wallace (Ithaca)Mideast
6197FR. Josh Harkless (RIT)Mideast
1197SR. Brandon Homsey (Ferrum)Southeast
2197JR. Cam Farrow (York)Southeast
3197SO. Gable Crebs (Lycoming)Southeast
4197JR. Alex Donahue (W&J)Southeast
5197FR. Cameron Butka (Wilkes)Southeast
6197SO. William Baldwin (Averett)Southeast
1197SR. Cody Baldridge (NCC) Lower Midwest
2197JR. Donovan Corn (LUTHER)Lower Midwest
3197FR. Mathieu Arsenault (Coe)Lower Midwest
4197SR. Kobe Woods (Wart)Lower Midwest
5197SO. Collin Murphy (Loras)Lower Midwest
6197So. Gage Linahan (Central)Lower Midwest
1197SR. Beau Yineman (UW-Osh)Upper Midwest
2197SO. Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg)Upper Midwest
3197JR. Gabe Zierden (Conc Moor)Upper Midwest
4197FR. Danny Lingen (Chicago)Upper Midwest
5197SO. Tyler Hannah (UW-Platt)Upper Midwest
6197SO. Marcus Orlandoni (UW-Lax)Upper Midwest
1197JR- Doug Byrne (Baldwin Wallace)Central
2197JR-Jack Heldt (Wabash)Central
3197JR-Dylan Wellbaum (Adrian)Central
4197SR-Cash Thompson (Ohio Northern)Central
5197SR-Jarrod Setliff (Otterbein)Central
6197FR - Jesse Kanatzar (John Carroll) Central
1285SR. Liridon Leka (Johnson & Wales)Northeast
2285SR.Jake Peavey (Southern Maine)Northeast
3285SR. Jacob Raboy (Hunter)Northeast
4285SR. Will Ortman (New York)Northeast
5285SO. Michael Filieri (Springfield College) Northeast
6285SO. Chris Gens (WPI)Northeast
1285SR. Richard Knapp (Brock)Mideast
2285SR. Tom Marretta (TCNJ)Mideast
3285SR. Hank Behaeghel (JHU)Mideast
4285SR. Malcolm Hunt (URS)Mideast
5285SO. Dylan Waller (ETown)Mideast
6285GSR. Edwin Rubio (Ithaca)Mideast
1285JR. Trent Ragland (Averett)Southeast
2285JR. John Fulmer (Lycoming)Southeast
3285JR. Nico Ramirez (Southern Virginia)Southeast
4285SO. Dan Eckley (Delaware Valley)Southeast
5285SR. Palmer Rodenhaber (Alvernia)Southeast
6285SR. Carter Urich (Messiah)Southeast
1285SR. Kaleb Reeves (COE) Lower Midwest
2285SO. Sam Zook (Central)Lower Midwest
3285SO. Logan Kennedy (LUTH)Lower Midwest
4285SO. Robby Bates (North Cent)Lower Midwest
5285SO. Damari Dancy (WART)Lower Midwest
6285SO. Brady Vogel (Loras)Lower Midwest
1285SR. Jordan Lemcke (UW-Osh)Upper Midwest
2285FR. Ben Kawcyznski (UW-Lax)Upper Midwest
3285SO. Tyler Kim (Augsburg)Upper Midwest
4285SR. Mason Hawkins (UW-Eau)Upper Midwest
5285SR. Cadin Koeppel (UW-WW)Upper Midwest
6285JR. Cole Fibranz (Chicago)Upper Midwest
1285SR-Max Bishop (Wabash)Central
2285SO-Donovan King (Olivet)Central
3285SR-Isaiah Espinoza (Adrian) Central
4285JR - Owen Miller (Albion) Central
5285SR. Jace Grossman (Heidelberg) Central
6285SR-Jarod Miller (Baldwin Wallace)Central