Rankings Central

DIII Individual Regional Rankings – November 16, 2022

Wt. ClassRankNortheastMid-EastSotheastLower MidwestUpper MidwestCentral
1251Sr. Joey Manginelli (Springfield)So. Ryan Rosenthal (TCNJ)SR. Riley Parker (W&L)Sr. Tommy Russell (Millikin)So. Derek Steele (Augsburg)SO. Jack Stanley (Mount) 
1252So. Joziah Fry (JWU)Sr. Terry Adams (Ursinus)JR. Luke Hoerle (Stevens)Sr. Jared Hensley (Loras)Sr. Brandon Murphy (UW-L) SO. Ben Kamali (Albion) 
1253Jr. Kaya Bogle (Castleton)Jr. Joey Lamparelli (Muhl)SO. Austin Fashouer (Wilkes)So. Julian Valtierrez (North Central)So. Nolan McKittrick (UW-P)FR. James Day Wabash
1254Sr. Chris Derosa (NEC)Jr. Alex DuFour (McDaniel) SR. Jared Kuhns (York)Fr. Jason Van Pelt (Cornell) So. Lucas Paladino (UW-SP)SO. Colton Weimer (Adrian) 
1255Jr. Fred Luchs (RIC)Fr. Michael Santore (Oswego) SO. Mac Cafurello (ROA)So. James Levy (Wartburg) Sr. Luc Valdez (UW-O)So. Colin Mellott (ONU)
1256Sr. David Yeh (Williams) Fr. Jack Thode (Centenary)SO. Keito Shaw (Alvernia)Jr. Cade Hornback (Coe) Sr. Anthony Zamora (Wheaton)So. Emmett Kettel
1331Sr. Gianni Manginelli (Springfield)So. Jayden Cardenas (Cortland) SR. Dalton Rohrbaugh (YCP)Sr. Robbie Precin (North Central)Sr. Zach Thompson (UW-P)Sr. Andrew Perelka (JCU) 
1332Sr. Wilson Gomes (BSU)Sr. Matt Caccamise (Brockport)FR. Nico Diaz (Stevens)Jr. Joey Pins (Wartburg)So. Tyler Fleetwood (UW-E)JR. Jaden Hinton (BW) 
1333Jr. Mike Gonyea (Castleton)So. Frank Diesso (Muhl) FR. Mark Samuel (Roanoke)Jr. Brock Beck (Central)So. Ty Bisek (Conc-Moor)So. Blake McGee (Wabash) 
1334So. Chase Randall (USCGA)So. Kyle Nase (TCNJ)SO. Ryan Kelly (Delaware Valley)Sr. Alex Friddle (Coe)So. Cade Willis (Augsburg)SO. Dylan Lee (ONU) 
1335So. Ethan Ford (Southern Maine)Sr. Anthony Romero (Oneonta) SO. Hunter Swedish (W&J)Jr. Aiden Evans (Loras)Jr. Jake Mora (Elmhurst)Fr. Drew Magness (Mount Union)
1336Sr. Tyler Crew (NYU)Sr. Brent Lorin (Johns Hopkins)JR. Kyle Sanders (Averett)Sr. Evan Husko (Cornell)Sr. Griffin Seyfried (Chicago)So. Tyler Davis (Adrian)
1411So. James Rodriguez (Castleton)Sr. Domenic DiFrancescantonio (TCNJ)SR. Kyle Slendorn (Stevens)Sr. Zayren Terukina (Wartburg)Jr. Sam Stuhl (Augsburg)So. Jacob Reed (ONU) 
1412Jr. Gabriel Leo (JWU)Jr. Xavier Pena (Centenary) JR. Josh Wilson (Greensboro)Jr. Jake Dado (Ozarks)Jr. Ethan Renager (Wheaton) TJ Driessens Wabash
1413So. Chris Perry (Trinity)Sr. Luis Hernandez (Ithaca)SR. Hunter Campbell (Averett)So. Jordan Carson (Milikin)Sr. Zach Licht (UW-P)Jr. Desmond Diggs (MSJ) 
1414So. Scott Richter (Williams)Sr. Chris Horton (RIT)SO. Morgan Robinson (ROA)So. Brad Rosen (North Central) So. Cameron Johnson (Aurora)Sr. Tanner Smith (Adrian) 
1415So. Nick Kruczynski (NYU)So. Cahal Donovan (Cortland)SR. Jack Bauer (Wilkes)Fr. Pierre Baldwin (Central)Sr. Dakarai Clay (UW-WW)Jr. Dylan Phelps (Olivet)
1416Sr. Chris Cook (WPI)So. Sean Peterson (Alfred State)FR. Bryce Rodriguez-Uram (W&J)Jr. Ryan Cripe (Luther) Sr. Cade Lundeen (Conc-Moor)Jr. Alex Savering (Hiram) 
1491So. Colby Frost (USM)So. Mike Conklin (TCNJ)JR. Hunter Gutierrez (Stevens)Sr. Kristian Rumph (Wartburg)Sr. Ryan Fleck (Chicago) Sr. Chase Sumner (ONU) 
1492Sr. Chase Parrott (Springfield) Sr. Jeff Johnson (NJCU)SR. Hai Siu (Averett)Sr. Robert Areyano (Central)Sr. Jake Burford (UW-WW)Jr. Daniel Uribe of Wabash
1493Jr. Nick Roeger (Castleton)Sr. Eli Sims (Brockport)SO. Jarrod Pominville (ROA)So. Javen Estrada (North Central) So. Zach Sato (UW-E)SO. Dash Herrema Olivet
1494Sr. Gabriel McDaniel (JWU)Fr. Thomas Monn (McDaniel)FR. Kobin Karper (Lycoming)Jr. Riley Wright (Coe)So. Charlie Stuhl (Augsburg) SO. Kale Buckiso (JCU) 
1495Sr. Noah Caskey (Coast Guard Academy)Fr. Tyler Rossini (Oswego) FR. Noah Rice (Messiah)Jr. Jalen Schropp (Loras)Sr. Brock Parker (UW-P)Sr. Mitchell Arch (Case) 
1496Fr. Dan Husain (NYU) Sr. Matt Beyer (Ithaca) SR. Eric Mougalian (GET)Sr. Peter McCusker (Milikin)Sr. Kellen Schauer (Conc-Moor)SO. Max Honiss
1571Jr. Hayden Brown (JWU)Sr. Matt Sacco (TCNJ)SR. Garrett Cornell (Messiah)Sr. David Hollingsworth (Wartburg)Sr. Tyler Shilson (Augsburg)Jr. Michael Petrella (BW) 
1572So. Kyle Merritt (Norwich)So. Brandon Bowles (Muhl) FR. Ryan Smith (Stevens)Jr. Alex Villar (North Central) Sr. Nolan Hertel (UW-L) SO. Patrick McGraw (John Carroll)
1573Jr. Joe Chapman (USCGA)Sr. Travis Jones (Ithaca) SO. Jason Rezac (Alvernia)Jr. Zeke Smith (Loras) Sr. Jack O'Donnell (Conc-Wis)Fr. Tim Smith (Wabash) 
1574Sr. Trent Furman Jr. Dorian Gonzalez (Elizabethtown)SO. Jared Bair (York)Fr. Bryce McDonough (Luther) So. Drew Vlasnik (Chicago) Anthony Grecol (Heidelberg) 
1575Sr. Aaron Goldman (Wes)So. Justin Smith (Alfred State)SR. Elijah Martin (Ferrum)So. David Burgess (Huntingdon)Jr. Tyler Bents (Conc-Moor)So. Ramiro Guerrero (Olivet)
1576So. Jake Dequire (SC)Sr. Cameron Bruffy (Centenary)SO. Jesse Alvarado (Averett)Jr. Luke Condy (Central)So. Colton Sund (UW-E)Fr. Nick Nettleton (Mount union) 
1651Sr. Nate Lackman (RIC)Jr. Austin Lamb (RIT)SO. Matt Lackman (Alvernia)Jr. Will Esmoil (Coe)So. Matt Rogge (Augsburg) Jr. Luke Reicosky (John Carroll)
1652So. Cooper Pontelandolfo (NYU)Sr. Jaden Datz (Cortland)SO. Harrison Hinojosa (Stevens)Sr. Gabe Fiser (Loras)So. Darian Estevez (Chicago) Jr. Kam Bush (olivet) 
1653Sr. Michael Angers (Castleton) So. Jackson Gray (Ithaca)SR. Morgan Peterson (Southern Virginia)Sr. Casey Allen (Cornell)Sr. Tristan Masssie (UW-E)Sr. Ryan Whitten (otterbein) 
1654So. Scott Defex (JWU)Sr. Brian Schneider (Elizabethtown)SO. David Reid (Roanoke)Sr. Cole Cervantes (North Central)Sr. Brandon Peckham (UW-SP)Sr. Jordan Hardrick (ONU) 
1655So. Jack Ruesing (Wesleyan)Sr. Matt Surich (TCNJ)SO. Zach Needles (Messiah)Jr. Nate Fuller (Wartburg) Jr. Kaleb O'Reilly (UW-L)Sr. Zach Altman (Adrian) 
1656Jr. Stephen Rochard (USCGA)Sr. Alex LaVeck (McDaniel) SR. Preston Rodgers (Lycoming)Sr. Marcus Mandler (Luther) Sr. Coy Ruess (UW-P)SO. Carson Pottenger (Heidelberg) 
1741Sr. Jason Geyer (NYU)Jr. Charlie Grygas (Oswego)JR. Stefan Major (Stevens)Jr. Zane Mulder (Watrburg)Sr. Seth Brossard (UW-L) SO. Daniel Devera (JCU) 
1742Sr. Cooper Fleming (Castleton)Sr. Brian Torres (Cortland)JR. James Geiger (Wilkes)Sr. LJ Richardson (Coe)So. Jared Stricker (UW-E)Sr. Owen Guilford (Olivet)
1743Sr. Marco Gaita (Wesleyan)Grad. Joe Paul (Johns Hopkins)SR. Kade Kravits (Kings)So. Joey Jens (North Central)So. Ryan Riser (UW-WW)So. Raymond Arebalo (Wabash) 
1744Jr. Adam Frost (Trinity)Sr. Will Laughlin (Scranton)FR. Nathan Mallory (Averett)Sr. Shyler Langley (Simpson)Sr. Luke Silva (Aurora) Sr. Derick Duvall (Adrian) 
1745Sr. Adam Marsh (WPI)Sr. Reid Colella (TCNJ)FR. Kyle Lee (Roanoke)Sr. Jacob Sherzer (Cornell)So. Tyler Joseph (Chicago) SR. David Reinhart (Mount U)
1746So. CJ Glarapoulos (WNEU)Sr. Michael Bromley (McDaniel) JR. Dylan Weaver (SHEN)Sr. Christian Wilson (Central) Sr. Nathan Wynsma (UW-P)FR. Owen Frizzel (Heidelberg)
1841Jr. Matt Kelly (NYU) Sr. Demitreus Henry (Cortland) SR. Mahlic Sallah (Roanaoke)Sr. Shane Liegel (Loras)Sr. Jaritt Shinhoster (UW-WW)Sr. Cornell Beachem (MSJ) 
1842So. Cole Shaughnessy (RWU)Sr. Quinn Haddad (TCNJ) SO. Isaac Kassis (Alvernia)Sr. Donovan Corn (Luther) Jr. Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg)So. Chase Baczek (Wabash) 
1843Sr. Ryan Devivo (JWU)Fr. Isaac Cory (Penn College)SR. Cam Blizard (W&L)Sr. Tristin Westphal (Coe)Sr. Kalyn Jahn (UW-L)Sr. Adam Medeiros (Heidelberg) 
1844Sr. Anders Klass (Trinity)Jr. Colby Giroux (RIT) SO. Khalil Mitchell (Averett)Jr. Peyton Hammerich (Central)So. Niall Schoenfelder (UW-E)SO. Blake Williams (Adrian) 
1845Sr. David McCullough (USCGA)So. Sean Malenfant (Alfred State)SO Brayden Roscosky (W&J)So. Payton Geigner (North Central)Sr. Ayden Friese (Conc-Moor)So. Gavin Layman (ONU) 
1846So. Sampson Wilkins (Castleton)So. Will Davis (Elizabethtown)JR. Jaden Roberts (Delaware Valley)So. Micah Downs (Milikin)Jr. Trystan Altensey (UW-SP)SO. Owen McDaniel (Ablion) 
1971Jr. Coy Spooner (USCGA)) Sr. Eze Chukwuezi (Ithaca)SR. Cam Farrow (York)So. Jared Voss (Coe) So. Ben Kawczynski (UW-L)Sr. Dylan Wellbaum (Adrian) 
1972So. Dylan Harr (JWU)So. Josh Harkless (RIT) JR. Gable Crebs (LYCO)So. Gage Linahon (Central)Sr. Beau Yineman (UW-O)Sr. Jarrod Setliff (Otterbein) 
1973So. Haven Taterak (Castleton)Jr. Jaedyn Harris (McDaniel) SO. Cameron Butka (Wilkes)So. Massoma Endene (Wartburg)Jr. Tyler Hannah (UW-P)So. Jesse Kanatzar (JCU) 
1974Jr. Darby McLaughlin (WNEU)Sr. Joe Daddario (TCNJ)SO. Dan Eckley (DVC)Sr. Colin Murphy (Loras)Sr. Gabe Zierden (Conc-Moor)So. Boden Brown (Albion) 
1975Sr. Sam Ware (SC)Sr. Michael Sullivan (Brockport)SO. Mauro Pellot (Alvernia)Jr. Treyten Steffen (Cornell)Sr. Jackson Punzel (Wheaton)Jr. Caleb Tackett (Wilmington) 
1976Jr. Spencer Fetrow (RWU)Sr. Tyler Phenegar (Elizabethtown)JR. John Sedovy (W&L)Jr. Tyler Thurston (Dubuque) So. Parker Venz (Augsburg)SO. Jimmy Paletta (ONU)
2851Sr. Jake Peavey (USM)Jr. Dylan Waller (Elizabethtown) SR. John Fulmer (LYCO)Sr. Kaleb Reeves (Coe)Jr. Tyler Kim (Augsburg) So. Donovan King (Olivet) 
2852Jr. Addison Boisvert (RWU)Grad. Peter Wersinger (TCNJ) SR. Palmer Rodenhaber (ALVERNIA)So. Cullen Quick (Luther)Sr. Brett Schoenher (UW-P)Sr. Jack Heldt (Wabash) 
2853Fr. Adolfo Betancur (JWU) Sr. Jake Ahmad (Ursinus) SR. Michael Dooley (Stevens)Jr. Robby Bates (North Central)Sr. Cole Fibanz (Chicago) So. Krum (Albion) 
2854Fr. Carl DiGiogio (USCGA) Sr. Jake Pine (Oneonta) JR. Rayshawn Dixon (Ferrum)Sr. Wyatt Wriedt (Loras) Sr. Chase Dockter (Conc-Moor)SO. Kyler Bills (Trine) 
2855Jr. Shea Garand (Castleton)Grad. Joe Yanis (Brockport)SO. Caleb Burkhart (Wilkes)Jr. Ka'Ron Lewis (Ozarks)So. Cam'ron Harper (Aurora)Sr. Logan Painter (ONU) 
2856Sr. Francis Boahen (NEC)Fr. Dalton Deevey (Centenary)SR. Austin Williams (DVC)So. Damari Dancy (Wartburg)So. Mike Douglas (UW-L)Sr. Matthew Werts (BW)