Rankings Central

DIII Individual Regional Rankings – October 31, 2022

Wt. ClassRankNortheastMid-EastSotheastLower MidwestUpper MidwestCentral
1251Sr. Joey Manginelli (Springfield)Sr. Terry Adams (Ursinus)SR. Riley Parker (W&L)Sr. Tommy Russell (Millikin)So. Derek Steele (Augsburg)SO. Jack Stanley (Mount)
1252Sr. Chris Derosa (New England)Jr. Joey Lamparelli (Muhl)SO. Austin Fashouer (Wilkes)Sr. Jared Hensley (Loras)Sr. Brandon Murphy (UW-L)SO. Ben Kamali (Albion)
1253Jr. Fred Luchs (RIC)So. Cody Merwin (Cortland)SR. Jared Kuhns (York)So. Julian Valtierez (North Central)Sr. Luc Valdez (UW-O)SR. Don Ortiz (OWU)
1254Sr. David Yeh (Williams)So. Ryan Rosenthal (TCNJ)SO. Mac Cafurello (ROA)Sr. Dylan McChesney (Simpson)So. Nolan McKittrick (UW-P)SO. Zach Phifer (Adrian)
1255Sr. Wilson Gomes (BSU)Jr. Alex DuFour (McDaniel)SO. Keito Shaw (Alvernia)Sr. Elex Williams (Augustana)So. Lucas Paladino (UW-SP)Sr. Harrison Hadley (Heidelberg)
1256Jr. Kaya Bogle (Castleton)So. Damianlee Torres (NJCUSR JD McMillin (FER)So. Jamal Chakkour (Wartburg)So. Tyler Klein (UW-WW)So. Colin Mellott (ONU)
1331Sr. Gianni Manginelli (Springfield)So. Jayden Cardenas (Cortland)SR. Dalton Rohrbaugh, YCPSr. Robbie Precin (North Central)Sr. Zach Thompson (UW-P)Sr. Andrew Perelka (JCU)
1332Sr. Mike Gonyea (Castleton)So. Frank Diesso (Muhl)SO. Luke Kowalski (GET)Jr. Joey Pins (Wartburg)So. Tyler Fleetwood (UW-E)JR. Jaden Hinton (BW)
1333So. Chase Randall (Coast Guard Academy)So. Kyle Nase (TCNJ)JR. Luke Hoerle (Stevens)Sr. Trevor Boryla (Augustana)So. Ty Bisek (Conc-Moor)So. Blake McGee (Wabash)
1334So. Ethan Ford (Southern Maine)Sr. Anthony Romero (Oneonta)SR. Gustav Petruske (KCP)Sr. Alex Friddle (Coe)Jr. Jake Mora (Elmhurst)Sr. Seth Majewski (Defiance)
1335Sr. Tyler Crew (NYU)Sr. Brent Lorin (Johns Hopkins)JR. Hunter E Thompson (THC)Jr. Aiden Evans (Loras)So. Austin Gabbert (Augsburg)Jr. Jett Boots (Trine)
1336Jr. Cory Cope (WNEU)So. Patrick Snoke (Penn Tech)SR.. Jack Bauer (Wilkes)Sr. Evan Husko (Cornell)Sr. Denis Murphy (UW-O)SO. Dylan Lee (ONU)
1411So. James Rodriguez (Castleton)Sr. Domenic DiFrancescantonio (TCNJ)SR. Kyle Slendorn (Stevens)Sr. Zayren Terukina (Wartburg)Jr. Sam Stuhl (Augsburg)So. Jacob Reed (ONU)
1412Jr. Gabriel Leo (JWU)Jr. Xavier Pena (Centenary)JR. Josh Wilson (Greensboro)So. Javen Estrada (North Central)Jr. Ethan Renager (Wheaton)Jr. Daniel Uribe (Wabash)
1413So. Chris Perry (Trinity)Sr. Luis Hernandez (Ithaca)SR. Levi Englman (FER)So. Bryce Parke (Coe)Sr. Zach Licht (UW-P)Jr. Desmond Diggs (MSJ)
1414So. Scott Richter (Williams)Sr. Chris Horton (RIT)SO. Quinn Tobin (Alvernia)Jr. Jake Dado (Ozarks)So. Cameron Johnson (Aurora)Sr. Tanner Smith (Adrian)
1415So. Nick Kruczynski (NYU)So. Noah Hunt (Penn Tech)SO. Morgan Robinson (ROA)So. Ryan Cripe (Luther)Sr. Dakarai Clay (UW-WW)Jr. Dylan Phelps (Olivet)
1416Sr. Chris Cook (WPI)So. Sean Peterson (Alfred State)SR. Russell Benson (DVU)Sr. Jordan Carson (Millikin)Sr. Vincent Menozzi (Chicago)Jr. Alex Savering (Hiram)
1491So. Colby Frost (USM)So. Mike Conklin (TCNJ)SR. Hunter Cambell (Averett)Sr. Kristian Rumph (Wartburg)Sr. Ryan Fleck (Chicago)Jr. Michael Petrella (BW)
1492Sr. Gabriel Mcdaniel (JWU)So. Brandon Bowles (Muhl)SO. Jarrod Pominville (ROA)Jr. Alex Villar (North Central)Sr. Jake Burford (UW-WW)Sr. Chase Sumner (ONU)
1493Sr. Chase Parrott (Springfield)Sr. Matt Beyer (Ithaca)SO. Jason Rezac (Alvernia)Sr. Robert Areyano (Central)So. Zach Sato (UW-E)SO. Kale Buckiso (JCU)
1494Jr. Nick Roeger (Castleton)So. Mike Glynn (RIT)SR. Eric Mougalian (GET)Jr. Riley Wright (Coe)Sr. Brock Parker (UW-P)Sr. Mitchell Arch (Case)
1495Peter Tringali (Roger Williams University)Sr. Cameron Bruffy (Centenary)SO. Logan Bartlett (Lyco)Jr. Jalen Schropp (Loras)So. Charlie Stuhl (Augsburg)Jr. Landyn VanWyk (Adrian)
1496Sr. Noah Caskey (Coast Guard Academy)Jr. Dante Monaco (Ursinus)SO. Nic Zamaloff (W&L)Sr. Jaylen York (Ozarks)Sr. Kellen Schauer (Conc-Moor)So. Gavin Alstott (Wabash)
1571So. Kyle Merritt (Norwich)Sr. Matt Sacco (TCNJ)JR. Hunter Gutierrez (Stevens)Sr. David Hollingsworth (Wartburg)Sr. Tyler Shilson (Augsburg)Jr. Luke Reicosky (John Carroll)
1572Jr. Trent Furman (NYU)Sr. Jeff Johnson (NJCU)SR. Garrett Cornell (Messiah)Sr. Zeke Smith (Loras)Jr. Nolan Hertel (UW-L)So. Ramiro Guerrero (Olivet)
1573Jr. Joe Chapman (USCGA)Sr. Travis Jones (Ithaca)JR. Robert Lawlor (Alvernia)Sr. Cole Cervantes (North Central)Sr. Jack O'Donnell (Conc-Wis)Jr. Tyson Nisley (Wabash)
1574Jr. Hayden Brown (JWU)So. Xavier Howard (McDaniel)SR Christian Hite (Ferrum)So. Braeden Hendel (Luther)So. Drew Vlasnik (Chicago)Jr. Jeff Dunfee (Mount Union)
1575Sr. Aaron Goldman (Wes)Jr. Dorian Gonzalez (Elizabethtown)SO. Jared Bair (York)Sr. Brady Henderson (Coe)Jr. Tyler Bents (Conc-Moor)So. Philip Burney (Trine)
1576So. Jake Dequire (SC)So. Justin Smith (Alfred State)SO Jesse Alvarado (Averett)Jr. Luke Condy (Central)So. Max Sanderfoot (MSOE)So. Calvin Cai (Case)
1651Sr. Nate Lackman (RIC)Jr. Austin Lamb (RIT)SO. Matt Lackman (Alvernia)Jr. Will Esmoil (Coe)So. Darian Estevez (Chicago)SO. Patrick McGraw (John Carroll)
1652So. Cooper Pontelandolfo (NYU)So. Jackson Gray (Ithaca)JR. James Geiger (Wilkes)Sr. Gabe Fiser (Loras)So. Matt Rogge (Augsburg)Sr. Ryan Witten (otterbein)
1653Jr. Michael Angers (Castleton)Sr. Brian Schneider (Elizabethtown)SO. Harrison Hinojosa (Stevens)Sr. Casey Allen (Cornell)Sr. Brandon Peckham (UW-SP)Sr. Jordan Hardrick (ONU)
1654So. Scott DeFex (JWU)Sr. Matt Surich (TCNJ)JR. Colby Morris (Waynesburg)So. Payton Geigner (North Central)Jr. Jeff Nugent (Elmhurst)Sr. Zach Altman (Adrian)
1655So. Jack Ruesing (Wesleyan)Sr. Shawn Marchesano (Ursinus)JR. Jack Campbell (Roanoke)So. Matthew Doyle (Wartburg)Jr. Noah Leisgang (UW-L)SO. Carson Pottenger (Heidelberg)
1656Jr. Stephen Rochard (USCGA)Sr. Alex LaVeck (McDaniel)SR. Elijah Martin (Ferrum)Sr. Luke Radeke (Dubuque)Sr. Tristan Masssie (UW-E)Sr. Jaret Lowry (Ohio Weslayan)
1741Sr. Cooper Fleming (Castleton)Jr. Charlie Grygas (Oswego)JR. Stefan Major (Stevens)Jr. Zane Mulder (Watrburg)Sr. Seth Brossard (UW-L)SO. Daniel Devera (JCU)
1742Sr. Marco Gaita (Wesleyan)Grad. Joe Paul (Johns Hopkins)SR. Kade Kravits (Kings)Sr. Tristin Westphal (Coe)So. Jared Stricker (UW-E)So. Donovan Palmer (BW)
1743Jr. Brayden Grim (SC)Jr. Reid Colella (TCNJ)SR. Alex Turley (Averett)So. Joey Jens (North Central)Jr. Preston Morgan (UW-O)Sr. Owen Guilford (Olivet)
1744So. Adam Frost (Trinity)Sr. Michael Bromley (McDaniel)JR. Dylan Weaver, SHENSr. Shyler Langley (Simpson)Sr. Luke Silva (Aurora)Sr. Derick Duvall (Adrian)
1745Sr. Adam Marsh (WPI)So. Anson Dewar (Muhl)JR. Gavin Hollingswort (Alvernia)Sr. Jacob Sherzer (Cornell)So. Tyler Joseph (Chicago)So. Raymond Arebalo (Wabash)
1746So. CJ Glarapoulos (WNEU)Jr. Ben Dougherty (RIT)SO. Michael Oliver (FER)So. Luis Cruces (Luther)Sr. Nathan Wynsma (UW-P)Jr. TJ Rhamy (Heidelberg)
1841Sr. Jason Geyer (NYU)Sr. Demitreus Henry (Cortland)SR. Mahlic Sallah (Roanaoke)Sr. Shane Liegel (Loras)Sr. Jaritt Shinhoster (UW-WW)Sr. Cornell Beachem (MSJ)
1842So. Cole Shaughnessy (RWU)Jr. Colby Giroux (RIT)SO. Isaac Kassis (Alvernia)Sr. Brock Montford (North Central)Sr. Kalyn Jahn (UW-L)So. Chase Baczek (Wabash)
1843Sr. Ryan Devivo (JWU)Sr. Joe Daddario (TCNJ)JR. Frank Medina (Stevens)Sr. Peyton Hammerich (Central)Sr. Ayden Friese (Conc-Moor)SO. Blake Williams (Adrian)
1844Sr. Anders Klass (Trinity)Sr. Justin Hopman (Centenary)SR. Cam Blizard (W&L)So. Micah Downs (Millikin)So. Patrick Curran (UW-O)Sr. Adam Medeiros (Heidelberg)
1845Sr. David McCullough (USCGA)Sr. Grant Walnoha (Johns Hopkins)SO. Khalil Mitchell (Averett)Jr. Pilo Perez (Dubuque)So. Adam Sylvester (Augsburg)So. Gavin Layman (ONU)
1846So. Sampson Wilkins (Castleton)So. Nino Prisco (Oneonta)SO Brayden Roscosky (W&J)So. David Papach (Wartburg)
1971Jr. Coy Spooner (USCGA)Sr. Eze Chukwuezi (Ithaca)SR. Cam Farrow (York)Jr. Donovan Corn (Luther)Sr. Beau Yineman (UW-O)Sr. Dylan Wellbaum (Adrian)
1972Jr. Matt Kelly (NYU)Sr. Quinn Haddad (TCNJ)JR. Gable Crebs (LYCO)So. Gage Linahon (Central)Jr. Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg)Sr. Jarrod Setliff (Otterbein)
1973Jr. Darby McLaughlin (WNEC)So. John Harkless (RIT)SO. Mauro Pellot (Alvernia)So. Jared Voss (Coe)Jr. Tyler Hannah (UW-P)Sr. Doug Bryne (BW)
1974Sr. Sam Ware (SC)Jr. Jaedyn Harris (McDaniel)SO. Cameron Butka (Wilkes)Sr. Colin Murphy (Loras)Sr. Gabe Zierden (Conc-Moor)Jr. Caleb Tackett (Wilmington)
1975So. Anthony Mears (USM)Jr. Keevon Berry (Centenary)JR. John Sedovy (W&L)Jr. Treyten Steffen (Cornell)Jr. Chad Richards (UW-WW)So. Jesse Kanatzar (JCU)
1976So. Dylan Harr (JWU)Jr. Jhordyn Innocent (Oneonta)JR. William Baldwin (Averett)Jr. Eli Pannell (Wartburg)So. Dan Lingen (Chicago)So. Boden Brown (Albion)
2851Sr. Jake Peavey (USM)Jr. Dylan Waller (Elizabethtown)SR. John Fulmer (LYCO)Sr. Kaleb Reeves (Coe)Jr. Tyler Kim (Augsburg)So. Donovan King (Olivet)
2852Jr. Addison Boisvert (RWU)Grad. Peter Wersinger (TCNJ)SR. Palmer Rodenhaber (ALVERNIA)Jr. Robby Bates (North Central)So. Ben Kawczynski (UW-L)Sr. Jack Heldt (Wabash)
2853Sr. Will Ortman (NYU)Sr. Jake Ahmad (Ursinus)SR. Michael Dooley (Stevens)Sr. Wyatt Wriedt (Loras)Sr. Cole Fibranz (Chicago)Sr. Owen Miller (Albion)
2854Jr. Michael Filieri (SC)Sr. Jake Pine (Oneonta)JR. Rayshawn Dixon (Ferrum)So. Cullen Quick (Luther)Sr. Cadin Koeppel (UW-WW)Sr. Ben DePrest (ONU)
2855Sr. Tim Ganuncio (USGCA)So. Nate DeGroff (RIT)SR. Brandon Williams (Greensboro)Sr. Daniel Skold (Augustana)Sr. Brett Schoenher (UW-P)So. Jacon Jackson (Trine)
2856Jr. Shea Garand (Castleton)Jr. Nick Galka (Ithaca)SO. Nevin Rauch (Wilkes)So. Damari Dancy (Wartburg)Sr. Chase Dockter (Conc-Moor)Jr. Shadrach Brausch