Rankings CentralJoin NWCA

DIII Individual Regional Rankings

PRESEASON   •  REGULAR SEASON #1  •   REGULAR SEASON #2


 

REGULAR SEASON #2 – DECEMBER 7, 2022

Wt. ClassRankNortheastMid-EastSoutheastLower MidwestUpper MidwestCentral
1251So. Joziah Fry (JWU)So. Ryan Rosenthal (TCNJ)JR. Luke Hoerle (Stevens)Jr. Zac Blasioli (Millikin)So. Derek Steele (Augsburg)SO. Jack Stanley (Mount) 
1252Fr. Jake Craig (USM)Sr. Terry Adams (Ursinus)SO. Mason Barrett (Averett)So. James Levy (Wartburg) So. Lucas Paladino (UW-SP)FR. James Day (Wabash)
1253Sr. Joey Manginelli (Springfield)Jr. Joey Lamparelli (Muhl)SR. Riley Parker (W&L)So. Julian Valtierrez (North Central)So. Tyler Klein (UW-WW)SO. Ben Kamali (Albion) 
1254Jr. Kaya Bogle (Castleton)Jr. Alex DuFour (McDaniel) SR. Jared Kuhns (York)Sr. Jared Hensley (Loras)So. Nolan McKittrick (UW-P)So. Colin Mellott (ONU)
1255Sr. Chris Derosa (NEC)Sr. Richard Munoz (Cortland) SO. Austin Fashouer (Wilkes)Fr. Jaiden Moore (Coe)Sr. Anthony Zamora (Wheaton)SO. Colton Weimer (Adrian) 
1256Sr. David Yeh (Williams) Jr. Ryan Berstler (Penn College)SO. Mac Cafurello (Roanoke)So. Rheiner Stahlbaum (Central)Sr. Brandon Murphy (UW-L) So. Emmett Kettel (Olivet) 
1331Sr. Gianni Manginelli (Springfield)So. Jayden Cardenas (Cortland) SR. Dalton Rohrbaugh (YCP)Sr. Robbie Precin (North Central)Sr. Zach Thompson (UW-P)Sr. Andrew Perelka (JCU) 
1332Sr. Wilson Gomes (BSU)Sr. Matt Caccamise (Brockport)FR. Nico Diaz (Stevens)Sr. Alex Friddle (Coe)So. Ty Bisek (Conc-Moor)JR. Jaden Hinton (BW) 
1333So. Chase Randall (USCGA)So. Kyle Nase (TCNJ)FR. Mark Samuel (Roanoke)Jr. Brock Beck (Central)So. Tyler Fleetwood (UW-E)So. Blake McGee (Wabash) 
1334Jr. Mike Gonyea (Castleton)Sr. Anthony Romero (Oneonta) SO. Ryan Kelly (Delaware Valley)Jr. Aiden Evans (Loras)So. Cade Willis (Augsburg)Jr. Desmond Diggs (MSJ) 
1335So. Ethan Ford (Southern Maine)Sr. Brent Lorin (Johns Hopkins)JR. Kyle Sanders (Averett)Sr. Evan Husko (Cornell)Fr. Dom Mallinder (UW-WW)SO. Dylan Lee (ONU) 
1336Fr. Harrison Gordon (JWU) So. Lee Rubin (RIT)FR. Sean Reinbolt (Shenandoah)Sr. DJ Millett (Millikin)Sr. Griffin Seyfried (Chicago)Fr. Drew Magness (Mount Union)
1411So. James Rodriguez (Castleton)Sr. Domenic DiFrancescantonio (TCNJ)SR. Kyle Slendorn (Stevens)Sr. Zayren Terukina (Wartburg)Jr. Sam Stuhl (Augsburg)So. Jacob Reed (ONU) 
1412Jr. Gabriel Leo (JWU)Jr. Xavier Pena (Centenary) JR. Josh Wilson (Greensboro)Jr. Jake Dado (Ozarks)Sr. Dakarai Clay (UW-WW)Sr. Even Burge (Wabash) 
1413So. Scott Richter (Williams)So. Cahal Donovan (Cortland)SR. Hunter Campbell (Averett)So. Jordan Carson (Milikin)Jr. Ethan Renager (Wheaton) Sr. Tanner Smith (Adrian) 
1414Gr. Tyler Williams (RWU)Sr. Luis Hernandez (Ithaca)SR. Jack Bauer (Wilkes)So. Brad Rosen (North Central) Sr. Cade Lundeen (Conc-Moor)Jr. Dylan Phelps (Olivet)
1415So. Nick Kruczynski (NYU)Sr. Chris Horton (RIT)SO. Morgan Robinson (ROA)Fr. Pierre Baldwin (Central)Sr. Zach Licht (UW-P)SR. Zach Anderson (BW) 
1416Sr. Joe Parsons (Springfield) So. Sean Peterson (Alfred State)FR. Avery Leonard (Alvernia)Jr. Ryan Cripe (Luther) So. Cameron Johnson (Aurora)Fr. Art Martinez (Case Western)
1491So. Colby Frost (Southern Maine University)Fr. Thomas Monn (McDaniel)JR. Hunter Gutierrez (Stevens)So. Javen Estrada (North Central) Sr. Ryan Fleck (Chicago) Sr. Chase Sumner (ONU) 
1492Sr. Noah Caskey (Coast Guard Academy)Sr. Eli Sims (Brockport)SR. Hai Siu (Averett)So. Kyler Romero (Wartburg)Sr. Jake Burford (UW-WW)Jr. Daniel Uribe of (Wabash)
1493Sr. Chase Parrott (Springfield)Sr. Matt Beyer (Ithaca) FR. Kobin Karper (Lycoming)Jr. Riley Wright (Coe)So. Tyler Goebel (UW-L)SO. Dash Herrema (Olivet)
1494So. Chris Perry (Trinity)So. Mike Conklin (TCNJ)FR. Chance Babb (Alvernia)Sr. Robert Areyano (Central)So. Charlie Stuhl (Augsburg) SO. Kale Buckiso (JCU) 
1495Fr. Dan Hussain (NYU) Jr. Dante Monaco (Ursinus)FR. Noah Rice (Messiah)Fr. Eric Kinkaid (Loras)So. Zach Sato (UW-E)SO. Max Honiss (Albion) 
1496Jr. Jack Wemmlinger (Wesleyan)Sr. Jeff Johnson (NJCU)SO. Jarrod Pominville (ROA)Fr. Clayton McDonough (Luther)Sr. Brock Parker (UW-P)Sr Connoer Doboe (BW) 
1571Jr. Hayden Brown (JWU)So. Wenchard Pierre-Louis (Ithaca)SO. Jesse Alvarado (Averett)Sr. David Hollingsworth (Wartburg)Sr. Tyler Shilson (Augsburg)Jr. Michael Petrella (BW) 
1572Fr. Peter Kane (Williams) So. Brandon Bowles (Muhl) SO. Jason Rezac (Alvernia)Jr. Alex Villar (North Central) Sr. Nolan Hertel (UW-L) SO. Patrick McGraw (John Carroll)
1573Jr. Joe Chapman (USCGA)Sr. Matt Sacco (TCNJ)SR. Garrett Cornell (Messiah)Fr. Dustin Bohren (Loras) So. Drew Vlasnik (Chicago) Fr. Tim Smith (Wabash) 
1574So. Jake Deguire (Springfield) Jr. Dorian Gonzalez (Elizabethtown)FR. Ryan Smith (Stevens)Fr. Bryce McDonough (Luther) Jr. Tyler Bents (Conc-Moor)Fr. Nick Nettleton (Mount union) 
1575Sr. Trent Furman (NYU) Sr. Logan McGloine (Oswego)SO. Jared Bair (York)Fr. Nathan Callaway (Millikin)Fr. Aiden Brosinski (UW-P)So. Jayden Jones (ONU) 
1576Sr. Aaron Goldman (Wes)So. Justin Smith (Alfred State)SR. Elijah Martin (Ferrum)So. David Burgess (Huntingdon)So. Colton Sund (UW-E)Jr. Austin Amens (Otterbein)
1651Sr. Nate Lackman (RIC)Jr. Austin Lamb (RIT)SO. Matt Lackman (Alvernia)Jr. Nate Fuller (Wartburg) So. Darian Estevez (Chicago) Jr. Luke Reicosky (John Carroll)
1652So. Cooper Pontelandolfo (NYU)So. Jackson Gray (Ithaca)SO. Harrison Hinojosa (Stevens)Sr. Gabe Fiser (Loras)Jr. Noah Leisgang (UW-L)Jr. Kam Bush (Olivet) 
1653Jr. Stephen Rochard (USCGA)Sr. Brian Schneider (Elizabethtown)SO. Zach Needles (Messiah)Sr. Cole Cervantes (North Central)Sr. Tristan Massie (UW-E)Sr. Ryan Whitten (Otterbein) 
1654Sr. Michael Angers (Castleton) Sr. Alex LaVeck (McDaniel) FR. Mark Troni (W&L)Jr. Will Esmoil (Coe)So. Matt Rogge (Augsburg) So. Donovan Palmer (BW) 
1655Jr. Patrick Wisniewski (JWU)Sr. Shawn Marchesano (Ursinus) SO. David Reid (Roanoke)Sr. Marcus Mandler (Luther) Sr. Ryan Vedner (UW-W)Sr. Zach Altman (Adrian) 
1656So. Jack Ruesing (Wesleyan)So. Nick Sacco (TCNJ) SR. Morgan Peterson (Southern Virginia)So. Dejon Glaster (Millikin)Sr. Brandon Peckham (UW-SP)Sr. Jordan Hardrick (ONU) 
1741Sr. Jason Geyer (NYU)Jr. Charlie Grygas (Oswego)JR. Stefan Major (Stevens)Jr. Zane Mulder (Wartburg)Sr. Seth Brossard (UW-L) SO. Daniel Devera (JCU) 
1742Sr. Cooper Fleming (Castleton)Grad. Joe Paul (Johns Hopkins)SO. Colby Morris (Waynesburg)So. Joey Jens (North Central)Sr. Nathan Wynsma (UW-P)Sr. Owen Guilford (Olivet)
1743Sr. Marco Gaita (Wesleyan)Sr. Will Laughlin (Scranton)SO. Jared Townsend (York)So. LJ Richardson (Coe)So. Jared Stricker (UW-E)So. Raymond Arebalo (Wabash) 
1744Fr. Danny Gibson (USCGA)Sr. Reid Colella (TCNJ)JR. James Geiger (Wilkes)Sr. Christian Wilson (Central) So. Seth Goetzinger (Augsburg)SR. David Reinhart (Mount Union)
1745So. Brayden Grim (Springfield) Sr. Michael Bromley (McDaniel) SR. Kade Kravits (Kings)Jr. Zach Gerkensmeyer (NWU)So. Ryan Riser (UW-WW)So. Alex Hobbs (MSJ) 
1746Jr. Adam Frost (Trinity)So. Anson Dewar (Muhl)FR. Nathan Mallory (Averett)Sr. Jacob Sherzer (Cornell)Sr. Luke Silva (Aurora) So. Tyler Bodovetz (OWU) 
1841So. Cole Shaughnessy (RWU)Sr. Quinn Haddad (TCNJ) SR. Mahlic Sallah (Roanaoke)Sr. Shane Liegel (Loras)Sr. Jaritt Shinhoster (UW-WW)So. Chase Baczek (Wabash) 
1842Sr. Ryan Devivo (JWU)Fr. Isaac Cory (Penn College)SO. Isaac Kassis (Alvernia)Jr. Jordan Bushey (Wartburg)Jr. Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg)Sr. Adam Medeiros (Heidelberg) 
1843Sr. David McCullough (USCGA)Sr. Brian Torres (Cortland)SR. Frank Medina (Stevens)Sr. Donovan Corn (Luther) So. Niall Schoenfelder (UW-E)SO. Blake Williams (Adrian) 
1844So. Sampson Wilkins (Castleton)So. Sean Malenfant (Alfred State)SO. Khalil Mitchell (Averett)Jr. Peyton Hammerich (Central)Jr. Connor Chloupek (Conc-Moor)So. Gavin Layman (ONU) 
1845Sr. Scotti Dupont (NYU)Jr. Colby Giroux (RIT) SR. Cam Blizard (W&L)Sr. Tristin Westphal (Coe)Jr. Trystan Altensey (UW-SP)SO. Owen McDaniel (Ablion) 
1846So. Aris Dashiell (Wesleyan)So. Will Davis (Elizabethtown)JR. Bryce McCloskey (Thiel)So. Payton Geigner (North Central)Sr. Kalyn Jahn (UW-L)SO. Caiden Rodgers (John Carroll)
1971Jr. Coy Spooner (USCGA)Sr. Eze Chukwuezi (Ithaca)SR. Cam Farrow (York)So. Massoma Endene (Wartburg)So. Ben Kawczynski (UW-L)Sr. Doug Byrne (BW) 
1972Jr. Matt Kelly (NYU) So. Josh Harkless (RIT) JR. Gable Crebs (LYCO)So. Gage Linahon (Central)Sr. Beau Yineman (UW-O)Sr. Dylan Wellbaum (Adrian) 
1973So. Dylan Harr (JWU)Jr. Jaedyn Harris (McDaniel) SO. Cameron Butka (Wilkes)So. Jared Voss (Coe) Sr. Chase Melton (UW-E)So. Jesse Kanatzar (JCU) 
1974So. Haven Taterak (Castleton)Sr. Michael Sullivan (Brockport)SO. Dan Eckley (DVC)Jr. Tyler Thurston (Dubuque) So. Parker Venz (Augsburg)Sr. Jarrod Setliff (Otterbein) 
1975Jr. Darby McLaughlin (WNEU)Sr. Joe Daddario (TCNJ)SO. Mauro Pellot (Alvernia)Sr. Colin Murphy (Loras)Jr. Tyler Hannah (UW-P)So. Boden Brown (Albion) 
1976Jr. Spencer Fetrow (RWU)Sr. Tyler Phenegar (Elizabethtown)SR. Braden Homsey (Ferrum)So. Elijah Brockie (North Central)Sr. Gabe Zierden (Conc-Moor)Sr. Ben DePrest (ONU) 
2851Sr. Jake Peavey (USM)Jr. Dylan Waller (Elizabethtown) SR. John Fulmer (LYCO)So. Cullen Quick (Luther)Jr. Tyler Kim (Augsburg) So. Donovan King (Olivet) 
2852Fr. Adolfo Betancur (JWU) Grad. Peter Wersinger (TCNJ) SR. Palmer Rodenhaber (ALVERNIA)Jr. Robby Bates (North Central)Sr. Brett Schoenherr (UW-P)Sr. Jack Heldt (Wabash) 
2853Fr. Carl DiGiogio (USCGA) Sr. Jake Pine (Oneonta) SR. Michael Dooley (Stevens)Sr. Wyatt Wriedt (Loras) So. Mike Douglas (UW-L)So. CJ Krum (Albion) 
2854Jr. Shea Garand (Castleton)Grad. Joe Yanis (Brockport)JR. Rayshawn Dixon (Ferrum)So. Damari Dancy (Wartburg)Sr. Cole Fibanz (Chicago) Sr. Matthew Werts (BW) 
2855Jr. Mason Sprinkel (Norwich)Fr. Evan Albrecht (Alfred State)SO. Caleb Burkhart (Wilkes)So. Ka'Ron Lewis (Ozarks)Sr. Roberto Pena (Elmhurst)So. Billy Reed-Bodey (Otterbein)
2856Jr. Michael Filieri (Springfield) Sr. Jake Ahmad (Ursinus) SR. Austin Williams (DVC)Sr. Colton KinnisonSo. Cam'ron Harper (Aurora)Fr. Joe Shoup (Ohio Weslyan)